Oddała ponad 150 tys. zł kurierowi. Bo przypominał policjanta
Mieszkanka Gniezna oddała swoje oszczędności kurierowi, który "na pierwszy rzut oka" przypominał policjanta. Wcześniej do kobiety zadzwoniła osoba podająca się za policjantkę. Ostrzegła, że banknoty zostały podrobione i muszą zostać zabezpieczone przez mundurowych.
Komenda Powiatowa Policji w Gnieźnie poinformowała, że do zdarzenia doszło 13 sierpnia, około godziny 14.00. Do mieszkanki Gniezna zadzwoniła wówczas osoba, która przedstawiła się jako policjanta kryminalna. Dzwoniąca twierdziła, że kobietą interesuje się Prokuratura Okręgowa. Powód? Wzięła wysoki kredyt, a pieniądze są fałszywe i muszą zostać zabezpieczone przez policję.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Polska przygotowana na zagrożenia? "Oczywiście, że tak"
Po namowie dzwoniącej kobiety, około 14.30 gnieźnianka przekazała wszystkie swoje oszczędności przybyłemu do jej mieszkania około 50-letniemu kurierowi, który na pierwszy rzut oka przypominał policjanta - pisze KPP.
Pokrzywdzona tłumaczyła później policjantom, że kobieta podszywająca się pod funkcjonariusza, wydała jej się wiarygodna. Mieszkanka Gniezna była przekonana, że wkrótce odzyska swoje oszczędności. Straciła łącznie 155 tys. zł.
"Oszuści, aby nas oszukać, sięgają po przeróżne metody, aby pozbawić nas oszczędności. Znane są oszustwa na wnuczka, policjanta, bądź funkcjonariusza innych służb. Jednak przestępcy cały czas modyfikują swoje metody działania. Metod może być wiele, ale wszystkie mają wspólny mianownik, czyli wyłudzenie pieniędzy. Dlatego musimy być zawsze czujni. Kiedy usłyszymy prośbę o przekazanie pieniędzy, to możemy być niemal pewni, że mamy do czynienia z próbą oszustwa" - ostrzegają policjanci.
Oszustwo "na BLIK-a"
Inną popularną metodą wykorzystywaną przez oszustów jest wyłudzanie kodów BLIK. Metoda działania przestępców polega na przełamywaniu elektronicznych zabezpieczeń, aby przejąć kontrolę nad kontami społecznościowymi innych użytkowników. Następnie, podszywając się pod nich, przekonują znajomych do przesłania kodów do szybkich płatności internetowych.
Funkcjonariusze zwalczający cyberprzestępczość zatrzymali w tym roku pięciu podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, zajmującej się oszustwami internetowymi. Sprawcy wyłudzali kody BLIK - oszukali w ten sposób ponad 50 osób.