Odprawa pośmiertna po stracie bliskiego. Oto komu przysługuje
Odprawa pośmiertna wypłacana jest przez pracodawcę rodzinie zmarłego pracownika. Aby ją otrzymać, konieczne jest spełnienie określonych warunków. Oto jakie dokumenty są potrzebne do jej otrzymania.
Jak podaje biznesinteria.pl, uprawnienia do otrzymania odprawy mają członkowie najbliższej rodziny zmarłego pracownika, jeśli zgon nastąpił podczas trwania stosunku pracy lub w okresie bezpośrednio po jego zakończeniu, pod warunkiem, że zmarły pobierał zasiłek chorobowy z powodu niezdolności do pracy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wzrosną opłaty za pogrzeby i śluby? Ksiądz zaczyna delikatny temat
Komu przysługuje odprawa pośmiertna?
Odprawa pośmiertna przysługuje członkom rodziny zmarłego, którzy spełniają warunki do uzyskania renty rodzinnej. Oznacza to, że świadczenie mogą uzyskać:
- małżonkowi;
- dzieciom do ukończenia 16 lat, a jeśli kontynuują naukę, to do jej ukończenia;
- dzieciom, które zostały przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletniości;
- rodzicom, jeśli są niezdolni do pracy lub ukończyli 50 lat albo wychowują co najmniej jedno z dzieci, wnuków, rodzeństwa uprawnionych do renty po zmarłym pracowniku.
Odprawa pośmiertna jest wyliczana według zasad ustalania ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Uwzględnia się przy tym ostatnie wynagrodzenie pracownika, w tym dodatki i premie, oraz średnie wynagrodzenie z poprzednich miesięcy, jeśli było zmienne.
Jaka jest wysokość odprawy pośmiertnej?
Wysokość odprawy pośmiertnej zależy od tego, jak długo pracownik był zatrudniony. I tak, jeśli pracował mniej niż 10 lat, to trzeba wypłacić odprawę w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia, powyżej 10 lat – należy się trzymiesięczne wynagrodzenie, a powyżej 15 lat – sześciomiesięczne wynagrodzenie.
Jeśli zostanie ustalona liczba członków rodziny, którym należy się odprawa pośmiertna, to trzeba ją podzielić równo na wszystkich uprawnionych. Gdy pozostał tylko jeden członek rodziny, to przysługuje mu odprawa pośmiertna w połowie jej wysokości.
Jakie dokumenty są potrzebne?
Aby otrzymać odprawę pośmiertną, rodzina zmarłego powinna dostarczyć pracodawcy akt zgonu, akt małżeństwa oraz zaświadczenie z ZUS lub KRUS potwierdzające prawo do renty rodzinnej. Mogą być także potrzebne postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku oraz świadectwo pracy zmarłego. W przypadku dzieci lub rodziców zmarłego wymagany jest także akt urodzenia.
Odprawy pośmiertne oraz zasiłki pogrzebowe są zwolnione z podatku dochodowego. Nie są one również oskładkowane przez ZUS.