OECD dostrzega ożywienie w gospodarce światowej

W opublikowanej w czwartek najnowszej analizie globalnej koniunktury Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) wskazuje, iż po najgłębszym w epoce powojennej załamaniu wzrostu gospodarka światowa odradza się w tempie szybszym niż wcześniej zakładano, ale silne wsparcie tego procesu odpowiednią polityką państwową jest nadal niezbędne.

OECD dostrzega ożywienie w gospodarce światowej
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

Według dokumentu, zsumowany produkt krajowy brutto siedmiu najsilniejszych gospodarczo państw świata (G7) zmniejszy się w bieżącym roku o 3,7 proc., podczas gdy czerwcowa prognoza OECD mówiła o spadku o 4,1 proc. Podobnie w górę skorygowano wskaźniki wzrostu w poszczególnych państwach - dla Japonii z minus 6,8 proc. do minus 5,6 proc., dla strefy euro z minus 4,8 proc. do minus 3,9 proc., dla Niemiec z minus 6,1 proc. do minus 4,8 proc., dla Francji z minus 3,0 proc. do minus 2,1 proc., dla Włoch z minus 5,5 proc. do minus 5,2 proc. i dla Kanady z minus 2,6 proc. do minus 2,5 proc. Natomiast w odniesieniu do Stanów Zjednoczonych czerwcowa prognoza spadku PKB o 2,8 proc. pozostała bez zmian, a w przypadku Wielkiej Brytanii nastąpiła korekta w dół z minus 4,3 proc. do minus 4,7 proc.

Raport OECD zwraca uwagę na szybką poprawę stanu gospodarek wschodzących. Szczególnie dotyczy to Chin, gdzie szacowany roczny wzrost PKB wyniósł w II kwartale ponad 14 proc.

Jak wskazuje dokument, pozytywne sygnały rynkowe zapowiadają wystąpienie w gospodarce poprawy wcześniej, niż zapowiadano to kilka miesięcy temu. Tempo odradzania się koniunktury będzie jednak przez pewien czas umiarkowane.

"Znaczne rezerwy potencjału produkcyjnego, niski poziom rentowności, wysokie i rosnące bezrobocie, anemiczny wzrost dochodów pracowniczych oraz trwające korekty rynku nieruchomości będą hamować jakiekolwiek powiększanie się prywatnego popytu. (...) Znaczne osłabienie gospodarki oraz perspektywa jedynie powolnej poprawy sprawiają, że w najbliższej przyszłości silne bodźce o charakterze politycznym będą nadal potrzebne" - zaznacza OECD. (PAP)

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)