OECD: gospodarki rozwinięte ożywają, ale powstrzymuje je kryzys w euro
Ożywienie najlepiej widoczne będzie w USA i Japonii, ale znaczący wzrost światowej gospodarki powstrzymuje nadal kryzys w strefie euro - wynika z czwartkowej projekcji Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).
OECD wskazuje, że nadal niestabilna strefa euro potrzebuje obniżki stóp procentowych, by osiągnąć ożywienie gospodarcze.
Według OECD najbardziej rozwinięte kraje świata skupione w klubie G7, czyli Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Niemcy, Francja, Włochy, Kanada i Japonia powiększą w pierwszym kwartale tego roku swoje gospodarki średnio o 2,4 proc. W kolejnych trzech miesiącach wzrost ma nieco wyhamować, ale nadal ma wynosić 1,8 proc.
Organizacja zwraca jednak uwagę, że mimo wzmocnienia gospodarek siódemki, jest jeszcze za wcześnie, by rządy i banki centralne porzuciły nadzwyczajne działania w celu pobudzenia rozwoju.
- Śmiałe działania polityczne są niezbędne, by zapewnić bardziej zrównoważone ożywienie, szczególnie w strefie euro, gdzie wzrost jest nierównomierny i pozostaje wolniejszy niż w innych regionach - mówił w czwartek w Paryżu prezentując prognozę główny ekonomista OECD Pier Carlo Padoan.
Według projekcji OECD trzy największe gospodarki strefy euro - Niemcy, Francja i Włochy - odnotują wzrost na poziomie 0,4 proc. w pierwszym kwartale 2013 r , a w drugim urosną o 1 proc. Pomiędzy tymi trzema krajami występują jednak znaczne różnice.
Niemiecka gospodarka ma urosnąć o 2,3 proc. w pierwszym kwartale i 2,6 proc. w drugim. Francuska ma się z kolei skurczyć 0,6 proc. w ciągu pierwszych trzech miesięcy, a po nich nieznacznie się odbić (0,5 proc.) w drugim kwartale. We Włoszech, realny PKB ma spaść o 1,6 proc. w pierwszym kwartale i pozostawać pod kreską w drugim.
Znacznie lepiej ma wyglądać sytuacja w Stanach Zjednoczonych, w których wzrost w pierwszym kwartale ma wynieść 3,5 proc., by w kolejnych 3 miesiącach ustabilizować się na poziomie 2 proc.
Przyspieszyć ma wzrost gospodarczy Japonii - w pierwszych trzech miesiącach 2013 r. ma wynieść 3,2 proc., a w kolejnych trzech 2,2 proc. Pozytywne trendy będą też zauważalne w Wielkiej Brytanii (0,5 proc. wzrostu w pierwszym kwartale i 1,4 proc. w drugim) oraz w Kanadzie (1,1 proc. wzrostu w pierwszym kwartale i 1,9 proc. w drugim).
OECD przekonuje, że gospodarki nadal potrzebują bodźców. Stanom Zjednoczonym zaleca utrzymywanie na niskim poziomie stóp procentowych. Z kolei Japonia powinna prowadzić bardziej agresywną politykę pieniężną, by zapobiec deflacji i osiągnąć 2-procentowy cel inflacyjny.