Trwa ładowanie...
d3qaexv
25-11-2016 11:20

OECD: ostatnie 20 lat to historia sukcesu polskiej gospodarki (krótka)

Ostatnie 20 lat to historia sukcesu Polski, która rozwijała się szybciej niż jakakolwiek inna europejska gospodarka - powiedział w piątek w Warszawie sekretarz generalny OECD Angel Gurria. Według niego wyzwaniem jest budowa gospodarki opartej na wiedzy.

d3qaexv
d3qaexv

Gurria przyjechał do Polski na konferencję "20 lat partnerstwa i współpracy między Polską a OECD" w 20. rocznicę przystąpienia Polski do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.

"Polska dokonała imponującego postępu w podnoszeniu poziomu życia w latach 1990 - 2015. (...) Obecnie PKB per capita stanowi dwie trzecie średniej OECD, co jest bardzo imponującym osiągnieciem. Średnia oczekiwana długość życia zwiększyła się z 71 lat w 1990 r. do 77 lat w 2014 r." - powiedział. Dodał, że podwoiła się też liczba absolwentów z wyższym wykształceniem na rynku pracy.

Wśród wyzwań wymienił wzrost produktywności, która stanowiła w 2015 r. tylko 60 proc. średniej OECD. "Polska nadrabia zaległości, ale przed nią jeszcze te 40 proc. różnicy" - powiedział.

Dodał, że poprawy wymaga także poziom szkolnictwa zawodowego. "Macie relatywnie niską stopę bezrobocia, ale fachowcy narzekają, że nie mogą znaleźć pracy zgodnej z ich kwalifikacjami, a przedsiębiorcy narzekają, że nie mogą znaleźć kandydatów z odpowiednimi kwalifikacjami" - powiedział. Zaznaczył, że nadmiar "umów śmieciowych" w Polsce nie tworzy dobrych relacji między pracownikami i pracodawcami.

d3qaexv

Gurria odniósł się też do planów rządzących odnośnie obniżenia wieku emerytalnego. "Wiemy, że jest to bardzo wrażliwy temat tutaj, w Polsce. Na świecie ten wiek przesuwa się w kierunku 67 lat; także wyrównuje się kwestie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn; kobiety żyją dłużej. Rekomendujemy przyjrzenie się tej sprawie, ponieważ to wpłynie na wyższą produktywność, do której dążymy" - powiedział. Dodał, że starsi ludzie powinni być włączeni do rynku pracy, a nie opuszczać go przedwcześnie.

OECD skupia obecnie 35 wysoko rozwinięte państwa. Organizacja działa od 1961 r. Jest kontynuatorką Organizacji Europejskiej Współpracy Gospodarczej, założonej w 1948 r. dla integrowania odbudowujących się ze zniszczeń wojennych gospodarek państw europejskich korzystających z pomocy w ramach planu Marshalla. Polska wstąpiła do organizacji w 1996 r.

d3qaexv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3qaexv

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj