Trwa ładowanie...

OECD podnosi prognozę wzrostu dla Polski, złoty nie reaguje

Poranny obrót przynosi oscylowanie złotego blisko wczorajszych minimów. Polska waluta wyceniana jest następująco: 4,1610 PLN za euro, 3,1233 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,4530 PLN względem franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu na rynku wtórnym zanotowały najwyższy poziom w tym tygodniu – 10YR 5,567%.

OECD podnosi prognozę wzrostu dla Polski, złoty nie reagujeŹródło: DM BOS
d1gd3zp
d1gd3zp

Podczas wczorajszego handlu złoty tracił (-0,53%) wraz z pozostałymi walutami emerging markets (HUF -0,52%, CZK -0,34%). Nastroje na rynkach popsuły wczorajsze odczyty fundamentalne z gospodarki Stanów Zjednoczonych, gdzie wzrost w zamówieniach na dobra trwałe okazał się w lutym niższy niż oczekiwano. Pokazało to, iż największa pojedyncza gospodarka na świecie notuje ożywienie jednak dynamika wzrostu jest niższa niż zakładano. Skala potencjalnych spadków na złotym w trakcie wczorajszego handlu była ograniczana przez wyższą niż zazwyczaj aktywność BGK, który wedle uczestników rynku sprzedawał wspólną walutę ograniczając wzrosty na parach ze złotym.

Wczorajszym maruderem wśród walut Europy Środkowo – Wschodniej był węgierski forint po tym jak NHB zgodnie z prognozami nie zdecydował się na zmianę stóp procentowych we wtorek. Dobre nastroje wokół regionu pośrednio jedynie utrzymują względnie silnego forinta, jednak 7% oprocentowanie obligacji węgierskich ciągle uznawane jest jako zagrażające stabilności finansowania Budapesztu. Najprawdopodobniej stan taki utrzyma się do momentu, aż Viktorowi Orbanowi uda się nawiązać współpracę z UE/MFW, podczas gdy ostatnie doniesienia sugerują raczej stagnacje w negocjacjach.

Złotemu nie pomogła wczorajsza publikacja raportu OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) w, którym podniesiona została prognoza wzrostu w 2012r. z 2,5% do 3,0%. W opinii przedstawicieli instytucji wzrost dynamiki powinien zostać wsparty przez mistrzostwa Europy w piłce nożnej oraz i inwestycje finansowane przez fundusze z Unii Europejskiej, które w 2011r. odpowiadały za 2,7% struktury PKB. Ponadto wielokrotnie wspomniane zostały założenia konsolidacji fiskalnej, która została określona jako niezbędna, aby ograniczyć wpływ ryzyka związanego z niestabilną sytuacją zewnętrzną.

Jest to kolejny raport przygotowany przez międzynarodowe instytucje, który rewiduje w górę założenia wzrostu gospodarczego dla Polski. Sugeruje to, iż najprawdopodobniej konserwatywne założenia przyjęte w budżecie na rok 2012 zostaną bezproblemowo zrealizowane. Jednocześnie ponownie wymienia się reformy strukturalne jako kluczowy czynnik warunkujący bezpieczeństwo gospodarcze Polski w przyszłości, gdzie obniżenie deficytu sektora finansów zmniejszy presje cenowe, spowoduje, że zadłużenie zagraniczne będzie pod kontrolą, a sumarycznie zwiększy się wiarygodność fiskalna.

d1gd3zp

Podczas dzisiejszego handlu brak jest znaczących publikacji fundamentalnych z rynku polskiego, dlatego też złoty całkowicie zdany będzie na sytuację na rynkach globalnych. W trakcie czwartkowego obrotu inwestorzy skupią się przede wszystkim na finalnym odczycie PKB (godz. 14:30) dla gospodarki Stanów Zjednoczonych. Oczekuje się wartości 3,0%, jednak część amerykańskich instytucji prognozuje publikacje na poziomie 3,2% z uwagi na wcześniejsze lepsze od oczekiwań dane dot. konsumpcji oraz rewizji odczytów związanych z usługami. Ponadto ważną figurą tradycyjnie będą dzisiejsze wnioski o zasiłek dla bezrobotnych publikowane również o 14:30 (oczek. 350 tys.).

Z technicznego punktu widzenia prognozowane wczoraj lekkie osłabienie się złotego zostało zrealizowane. Jednocześnie na większości par jak i na koszyku zbiorczym BOSSA PLN teoretycznie jest jeszcze miejsce na pogłębienie spadków. Należy jednak mieć na uwadze, iż Polska waluta cały czas znajduje się w szerokiej konsolidacji z zakresu 4,08 – 4,18 EUR/PLN i dopóki górne ograniczenie nie zostanie trwale naruszone (zamkniecie się świecy dziennej powyżej 4,18 PLN) to najbardziej prawdopodobnym scenariuszem wydaje się oscylowanie w tym zakresie w zależności od sygnałów płynących z rynku eurodolara.

EUR/PLN: Przebicie oporu na 4,15 PLN i wstępne naruszenie 4,16 PLN sugeruje, że w ciągu najbliższych godzin 4,15 PLN może być silny wsparciem. Wskazywałoby to na możliwość dalszego nieznacznego wzrostu w kierunku 4,18 PLN.

Wsparcia: 4,15 PLN 4,1369 PLN Opór: 4,18 PLN, 4,20 PLN

d1gd3zp

USD/PLN: Impuls wzrostowy nie zdołał trwale przebić oporu na 3,1266 PLN, stąd można oczekiwać, iż najbliższe godziny upłyną pod znakiem konsolidacji w tym zakresie.

Wsparcie: 3,10 PLN, 3,08 PLN Opór: 3,1266 PLN, 3,15 PLN

CHF/PLN: Sygnalizowana wczoraj próba ruchu w kierunku 3,47 PLN została zrealizowana jedynie do pełnego zakresu 3,459 PLN, co sugeruje aktualny zakres wahań w obszarze 3,43 – 3,47 PLN.

Wsparcia: 3,43 PLN, 3,40 PLN Opór: 3,47 PLN, 3,50 PLN.

Konrad Ryczko
Analityk
Wydział Doradztwa i Analiz Rynkowych
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

d1gd3zp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1gd3zp