OECD: Polska blisko średniej na indeksie "najszczęśliwszych" krajów

Na indeksie tych krajów uprzemysłowionych, w których żyje się i pracuje najlepiej, przygotowanym przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) Polska wypada "umiarkowanie dobrze", choć w wielu kategoriach plasuje się znacznie poniżej średniej.

OECD: Polska blisko średniej na indeksie "najszczęśliwszych" krajów
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

28.05.2013 | aktual.: 28.05.2013 15:29

Indeks OECD - Better Life Index - bierze pod uwagę takie kryteria jak zatrudnienie, dochody, stan środowiska naturalnego, bezpieczeństwo, służba zdrowia, czy generalnie zadowolenie z życia. Analizowana jest sytuacja w 34 krajach członkowskich OECD.

Jedną z miar "dobrego życia", które OECD bierze pod uwagę, są dochody gospodarstw domowych. Średni taki dochód w Polsce wynosi 15 371 dol. rocznie, podczas gdy średnia dla krajów badanych przez OECD wynosi 23 047 dol. rocznie. W Polsce jest jednak dość znacząca różnica między zarobkami ludzi najbogatszych i najbiedniejszych - 20 proc. najzamożniejszych Polaków zarabia pięć razy więcej niż 20 proc. osób najuboższych.

Również poniżej średniej OECD plasujemy się w statystykach zatrudnienia: około 60 proc. Polaków w wieku od 15 do 64 lat ma płatną pracę. Średnia dla pozostałych krajów wynosi 66 proc. Ponadto około 66 proc. mężczyzn w Polsce ma płatną pracę, podczas gdy tylko 53 proc. kobiet ma płatne zatrudnienie.

Polacy przepracowują średnio rocznie 1937 godzin, czyli więcej niż mieszkańcy innych krajów uprzemysłowionych, dla których średnia ta wynosi 1776 godzin. Około 7 proc. osób zatrudnionych w Polsce pracuje znacznie więcej; średnia OECD wynosi 9 proc.

Dobrze wypadamy w statystykach dotyczących wykształcenia; w Polsce 89 proc. osób w wieku 25 - 64 ma ukończony jakiś rodzaj szkoły średniej; średnia OECD wynosi tylko 74 proc.

Jeśli chodzi o jakość wykształcenia, to przeciętny polski uczeń zyskuje 501 punktów za umiejętność czytania, wiedzę matematyczną i o innych naukach ścisłych w międzynarodowym programie ocen uczniów (OECD's Programme for International Student Assessment - PISA). Średnia krajów OECD wynosi 497 punktów. W Polsce dziewczęta wypadają znacznie lepiej od chłopców zyskując średnio 18 punktów więcej, podczas gdy ta różnica na korzyść dziewcząt wynosi w średniej OECD 9 punktów.

Oczekiwana długość życia Polaków wynosi 77 lat - o trzy lata mniej niż średnia OECD.

Polacy wykazują umiarkowane zaangażowanie polityczne: frekwencja wyborcza, traktowana przez OECD jako miara społecznego zaufania do rządu i uczestnictwa obywateli w procesach politycznych, wyniosła podczas ostatnich wyborów 55 proc. To jeden z najniższych odsetków w krajach OECD, dla których średnia wynosi 72 proc.

Status materialny i społeczny determinuje w dużym stopniu zaangażowanie polityczne Polaków; frekwencja wyborcza wśród najbogatszych 20 proc. społeczeństwa wynosi 68 proc., a wśród 20 proc. najuboższych Polaków jest to 43 proc.

Polska plasuje się znacznie poniżej średniej w wielu innych kategoriach indeksu OECD. Dotyczy to m. in. sytuacji mieszkaniowej, ale także stopnia zanieczyszczenia powietrza i wody.

Dobry wynik nasz kraj uzyskuje natomiast w kategorii określającej proporcje między pracą a czasem wolnym. Ponadto Polacy są nieco bardziej zadowoleni z życia niż wynosi średnia OECD; 83 proc. respondentów w sondażach deklaruje, że w ciągu dnia przeżywa więcej doświadczeń pozytywnych (satysfakcja z dokonań, wypoczynek, radość etc.) niż negatywnych (ból, zmartwienia, smutek, nuda etc.) Średnia OECD wynosi 80 proc.

Indeks OECD nie jest rankingiem i Organizacja nie wskazuje absolutnego zwycięzcy, ale na czoło tej listy wysunęła się w tym roku Australia - po Szwecji i Kanadzie - podał w poniedziałek "Wall Street Journal". (PAP)

fit/ ro/

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)