OECD zaleca Polsce stosowanie unijnej definicji sektora finansów publicznych

10.03. Warszawa (PAP) - Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) zaleca Polsce zastąpienie krajowej definicji długu publicznego definicją wynikającą z Traktatu z...

10.03. Warszawa (PAP) - Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) zaleca Polsce zastąpienie krajowej definicji długu publicznego definicją wynikającą z Traktatu z Maastricht - wynika z opublikowanych w poniedziałek rekomendacji.

W ocenie OECD stosowanie krajowej definicji długu publicznego wobec progów ostrożnościowych stwarza "pole do manipulacji".

"Zastąpienie jej definicją określoną w traktacie z Maastricht przyczyniłoby się do zwiększenia przejrzystości progów, a w efekcie do wzrostu zaufania ze strony rynku finansowego" - napisano w dokumencie.

W opublikowanym w poniedziałek dokumencie OECD ocenia, że w Polsce należy utworzyć "niezależną instytucję zajmującą się monitorowaniem podstawowych założeń budżetowych i realizacji celów fiskalnych".

Zdaniem OECD należy również wzmocnić ramy fiskalne poprzez wdrożenie "szczegółowego i wieloletniego systemu budżetowego, konstruowanie budżetów na podstawie realnych założeń".

OECD określa przyjętą przez rząd nową stabilizującą regułę wydatkową jako "bardzo pożądaną".

Zdaniem OECD planowanej Radzie ds. Ryzyka Systemowego (RRS) należy zapewnić "niezależność i uprawnienia do wydawania rekomendacji opartych na zasadzie +wykonaj lub wyjaśnij+". Według OECD należy również zapewnić "jasny podział ról między RRS a istniejącymi organami regulacyjnymi, a w szczególności zachować możliwość wydawania przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF) rekomendacji ostrożnościowych".

Powołanie Rady ds. Ryzyka Systemowego planowane jest w ustawie o nadzorze makroostrożnościowym.(PAP)

fdu/ ana/

Źródło artykułu:PAP
finansedługoecd

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)