Oettinger pięć punktów unii energetycznej Tuska częścią prac KE (krótka3)

Pięć z sześciu punktów zawartych w propozycji unii energetycznej premiera Donalda Tuska jest częścią prac Komisji Europejskiej - podał komisarz UE ds. energii Guenther Oettinger przy okazji prezentacji planu KE wzmocnienia bezpieczeństwa dostaw energii do UE.

28.05.2014 15:35

"Jesteśmy w intensywnym kontakcie z premierem Tuskiem, który zaproponował unię energetyczną (...). Jest to sześć propozycji, z których pięć jest częścią europeizacji polityki energetycznej i częścią prac Komisji Europejskiej" - powiedział Oettinger na konferencji w Brukseli.

Jak dodał, szósty punkt "jest na razie wciąż analizowany". "Dotyczy on utworzenia pewnego rodzaju agencji zakupów gazu, która byłaby odpowiedzialna za umowy w sprawie importu gazu dla UE i jej rynków" - wyjaśnił. "Analizujemy to pod kątem prawa konkurencji, przepisów rynku wewnętrznego i prawa własności" - wymienił. Zapowiedział, że do czasu szczytu UE pod koniec czerwca "będziemy mogli dać na to kompleksową odpowiedź".

"Premierowi Tuskowi chodzi o dwie rzeczy: optymalizację zaopatrzenia w gaz i zapewnienie, by ceny gazu w poszczególnych krajach nie różniły się tak bardzo" - powiedział komisarz. "Zgadza się, że tam, gdzie jest więcej konkurencji i gdzie Gazprom ma mniejszy udział w rynku ceny są niższe, a tam, gdzie ma monopol - ceny są wysokie" - przyznał.

Zdaniem Oettingera najlepiej, żeby optymalna rynkowa cena gazu była osiągnięta poprzez ukończenie budowy wewnętrznego rynku energii i wówczas ceny gazu w różnych państwach byłyby zbliżone, tak jak na rynku ropy.

"Ukończenie wewnętrznego rynku i budowa gazowej infrastruktury, łączenie krajów członkowskich, terminali (LNG), gazociągów tak, że dostawy (gazu) mogą być rozsyłane po Unii, pozwoli uzyskać sprawiedliwą cenę, na której zależy premierowi Tuskowi" - podsumował Oettinger.

Na początku kwietnia polski premier zaproponował sześć filarów europejskiej unii energetycznej. Wśród elementów projektu unii energetycznej Tusk wymieniał: wspólne negocjacje gazowe całej UE, inwestycje w infrastrukturę energetyczną, szczególnie gazową, lepsze wykorzystywanie własnych, europejskich źródeł energii (jak węgiel czy gaz łupkowy), wyraźne wzmocnienie mechanizmu solidarności na wypadek embarga na dostawy energii oraz "intensywne otwarcie na innych dostawców energii" niż Rosja i Gazprom.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)