OFE. Czym są Otwarte Fundusze Emerytalne?
Otwarte Fundusze Emerytalne są instytucjami, które działają na podstawie przepisów Ustawy z dnia 28 sierpnia 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych. Czym jest OFE? Kto może do niego przystąpić?
03.04.2024 12:03
Jak informuje artykuł 2. ustawy o funduszach emerytalnych, "przedmiotem działalności funduszu jest gromadzenie środków pieniężnych i ich lokowanie z przeznaczeniem na wypłatę członkom funduszu emerytury po osiągnięciu przez nich wieku emerytalnego oraz emerytury częściowej, (...) lub okresowej emerytury kapitałowej". Jak działa OFE? Jak do niego przystąpić?
Co to jest OFE?
Otwarte Fundusze Emerytalne stanowią tzw. II filar emerytalny. Zakładają je oraz zarządzają nimi Powszechne Towarzystwa Emerytalne, nad którymi nadzór sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Przedmiotem działalności OFE jest gromadzenie środków pieniężnych oraz ich lokowanie "z przeznaczeniem na wypłatę członkom funduszu po osiągnięciu przez nich wieku emerytalnego" - przekazuje Główny Urząd Statystyczny. OFE mają nieograniczony czas trwania, a członkostwo w nich jest dobrowolne.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kto może przystąpić do OFE?
Przystąpienie do Otwartego Funduszu Emerytalnego jest dokonywane poprzez zawarcie umowy z wybranym otwartym funduszem. "Masz na to 4 miesiące od rozpoczęcia pierwszej pracy, która powoduje obowiązek ubezpieczeń społecznych" - informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
"Członkiem OFE możesz się również stać w przypadku, gdy OFE będzie realizował dla Ciebie podział środków objętych małżeńską wspólnością majątkową, a Ty nie wskażesz rachunku w jakimkolwiek OFE. Wówczas OFE, do którego należy Twój współmałżonek, założy Ci rachunek" - przekazuje ZUS.
W poniedziałek 1 kwietnia 2024 roku otwarte zostało "okienko transferowe", które potrwa do końca lipca. Zgodnie z reformą systemu emerytalnego, wspomniane "okienka" mają odbywać się co cztery lata - ostatnie nie doszło jednak do skutku ze względu na pandemię. W tym czasie możliwa jest zmiana decyzji, dotyczącej członkostwa w OFE a dokładnie miejsca, do którego trafi część składki emerytalnej (subkonto w ZUS czy do OFE).
Jak jednak wskazują przepisy, osoby, które osiągną powszechny wiek emerytalny za 10 lat bądź wcześniej, nie mogą zdecydować się na przekazywanie nowych środków do OFE. "Zgodnie z przepisami dla osób, które są w wieku o 10 lat niższym od wieku emerytalnego, uruchamiamy "suwak bezpieczeństwa". Oznacza to, że ZUS nie przekazuje składek do OFE, a OFE stopniowo przekazuje środki do ZUS, które zapisujemy na subkoncie" - wyjaśnia ZUS.
OFE. Jaka jest wysokość składki?
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina również, że składka emerytalna w wysokości 19,52 proc. jest dzielona na I i II filar emerytalny. Osoby, które są członkami Otwartego Funduszu Emerytalnego, na rachunek przekazują 2,92 proc. podstawy wymiaru wynagrodzenia.