OFE po zmarłym. Czy można otrzymać zwrot zgromadzonych pieniędzy?

Pieniądze zgromadzone na koncie Otwartego Funduszu Emerytalnego w przypadku śmierci jego posiadacza, podlegają dziedziczeniu. Jednak nie wszystkie. Na jakich zasadach są wypłacane pieniądze z OFE po osobie zmarłej?

Pieniądze z OFE i ZUS mogą być dziedziczone po osobie zmarłej
Pieniądze z OFE i ZUS mogą być dziedziczone po osobie zmarłej
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

Część składek, gromadzonych na rachunku OFE i subkoncie ZUS podlega zwrotowi, w przypadku śmierci osoby, która je wpłacała. Kiedy można odzyskać zwrot środków? W jakiej wysokości?

Dziedziczenie środków z OFE. Na jakich zasadach?

Dziedziczeniu podlegają wyłącznie środki, zebrane w tzw. II filarze emerytalnym, czyli pieniądze z OFE oraz zebrane na subkoncie ZUS. To oznacza, że podziałowi i zwrotowi nie podlegają pieniądze, zebrane przez osobę w ramach I filaru.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Spytaliśmy młodych. Wiedzą, ile kosztują prąd, benzyna czy iPhone?

ZUS w ramach indywidualnego konta dla osób ubezpieczonych, od maja 2011 roku prowadzi subkonto. Pieniądze zgromadzone na nim, jak również środki z OFE są dzielone w przypadku śmierci posiadacza, jak również rozwodu, unieważnienia małżeństwa, czy ustania wspólności majątkowej w czasie trwania małżeństwa.

Dziedziczenie pieniędzy z OFE i ZUS. W jakiej kwocie?

Jak informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, składki zebrane na subkoncie lub w OFE po śmierci właściciela konta, mogą zostać dziedziczne przez małżonka oraz osoby wskazane przez osobę zmarłą. W jakiej kwocie?

Połowa środków zebranych na subkoncie ZUS i w OFE, zebranych w czasie trwania wspólności majątkowej trafia na subkonto/konto OFE współmałżonka lub współmałżonki osoby zmarłej. Reszta (lub wszystkie środki, jeśli osoba zmarła nie miała współmałżonka/ki) dzielona jest pomiędzy osoby wskazane przez ubezpieczonego za życia "a jeśli nie ma takich osób, środki te wchodzą w skład spadku" - informuje ZUS.

W przypadku, gdy osoba zmarła miała jednocześnie subkonto ZUS oraz była członkiem OFE, wypłatę środków rozpoczyna OFE. "Dlatego w pierwszej kolejności należy złożyć wniosek we właściwym OFE, nie w ZUS. W ciągu 14 dni od podziału, który zrealizuje OFE, OFE przesyła do nas zawiadomienie o osobach, na rzecz których podzielił środki zgromadzone na rachunku, oraz o ich udziale w tych środkach. W ten sam sposób podzielimy środki zapisane na subkoncie. Mamy na to 3 miesiące od dnia, w którym dostaniemy zawiadomienie o podziale środków z OFE" - wyjaśnia Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

W przypadku osób, które nie miały konta OFE, lub zrezygnowały z niego, wypłaty realizuje ZUS, na wniosek osoby uprawnionej.

Źródło artykułu:WP Finanse

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)