Trwa ładowanie...
d4xd8c5

OFE przygotowane na reformę, ryzyko podaży akcji z ich strony ograniczone - BESI (opinia)

20.01. Warszawa (PAP) - OFE są już przygotowane na przekazanie w lutym części aktywów do ZUS i nie będą musiały sprzedawać akcji - oceniają analitycy BESI. Ich zdaniem ryzyko...

d4xd8c5
d4xd8c5

20.01. Warszawa (PAP) - OFE są już przygotowane na przekazanie w lutym części aktywów do ZUS i nie będą musiały sprzedawać akcji - oceniają analitycy BESI. Ich zdaniem ryzyko podaży ze strony funduszy w I półroczu jest ograniczone, ponieważ transfery z ZUS będą zbliżone do odpływu środków wynikającego z "suwaka".

"Polskie fundusze emerytalne zakończyły 2013 r. z aktywami wartymi ok. 300 mld zł i według naszych szacunków są w pełni przygotowane na transfer części aktywów do ZUS" - napisano w poniedziałkowym raporcie Espirito Santo Investment Bank.

"Łączna wartość aktywów zmniejszyła się w grudniu o 6,5 mld zł, przy spadku WIG o 6,3 proc., co pomogło OFE dostosować strukturę do zbliżającej się reformy" - dodano.

Opierając się na danych KNF analitycy BESI wskazują, że jedynie fundusze Allianz i Pekao muszą sprzedać dodatkowo akcje przed końcem stycznia, ale ich wartość (27 mln zł) jest nieistotna dla rynku.

d4xd8c5

BESI szacuje, że transfer aktywów wynikający z "suwaka" wyniesie w 2014 r. ok. 6 mld zł (wstępne wyliczenia MF mówiły o 4,4 mld zł w 2014 r. i 2,3 mld zł w 2015 r.). Autorzy raportu zaznaczają jednak, że z powodu braku dokładnych danych ich obliczenia mogą być niepewne.

"Potencjalny nawis podażowy na rynek akcji ze strony OFE jest ograniczony ze względu na to, że transfery z ZUS do OFE powinny wynieść ok. 5,5 mld zł w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy 2014 r. (szacujemy średni miesięczny transfer na 750-800 mln zł, wobec 872 mln zł w 2013 r.). Wysokość środków przekazywanych przez ZUS do OFE w drugiej połowie roku będą zależne od tego, ile osób zadeklaruje pozostanie w II filarze" - napisano.

"Po dokonaniu reformy OFE staną się funduszami niemal wyłącznie akcyjnymi o aktywach ok. 145 mld zł i średniej alokacji w akcje ok. 86,2 proc., według naszych szacunków. Mimo, że udział w aktywach akcyjnych wydaje się wysoki, szacujemy, że ponad 4,2 mld zł (ponad 3,4 proc. ogólnej wartości portfela akcyjnego) zostało ulokowanych w zagranicznych spółkach i może to zostać szybko upłynnione w razie potrzeby" - dodano. (PAP)

mj/ ana/

d4xd8c5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4xd8c5