Ograniczona presja płacowa i inflacyjna uzasadnia utrzymanie stóp - RPP (opinia)

27.10. Warszawa (PAP) - W ocenie RPP ograniczona obecnie presja płacowa i inflacyjna wraz ze spodziewanym napływem kapitału związanym z przedłużeniem polityki taniego pieniądza...

27.10. Warszawa (PAP) - W ocenie RPP ograniczona obecnie presja płacowa i inflacyjna wraz ze spodziewanym napływem kapitału związanym z przedłużeniem polityki taniego pieniądza przez inne banki centralne oraz ze możliwością osłabienia tempa wzrostu gosp. uzasadniają utrzymanie poziomu stóp proc.

Poniżej opinie

ALEKSANDRA BLUJ, PEKAO SA "Najważniejsze jest to, że zarówno komentarz po posiedzeniu, jak i projekcja są bardzo neutralne. Stanowi to wsparcie dla naszych prognoz, że do końca roku nie powinniśmy się spodziewać podwyżki stóp procentowych. Co prawda dzisiaj mieliśmy do czynienia z pewną niespodzianką, gdyż stopa rezerwy obowiązkowej została podniesiona o 50 pb, jednak z komentarza i wypowiedzi prezesa Marka Belki po posiedzeniu wynika, że presja inflacyjna w Polsce jest ograniczona.

Zgodnie z naszymi oczekiwaniami w perspektywie średnioterminowej projekcja inflacji uwzględniła to, co nie było możliwe do uwzględnienia w czerwcowej publikacji, czyli wzrost cen żywności i energii oraz ograniczony wpływ podwyżki podatku VAT na ceny konsumenta od początku 2011 roku. Podwyższenie październikowej projekcji inflacji nie jest więc zaskoczeniem.

Czekamy teraz na piątkową pełną publikację projekcji, żeby dowiedzieć się jaka była struktura głosowa, czyli który członek RPP i jak głosował".

URSZULA KRYŃSKA, BANK MILLENNIUM

"Z komentarza wynika, że w centrum zainteresowania Rady Polityki Pieniężnej znajdował się fakt możliwego wpływu podwyżki stóp na aprecjację złotego, poprzez napływ kapitału spekulacyjnego. Wydaje się więc, że kurs walutowy i rynek walutowy są teraz kluczowe dla Rady. Projekcja inflacji jest spokojna. Patrząc na nią wydaje się, że ścieżka centralna znajduje się dopuszczalnym przedziale wahań. Nic nie wskazuje na przyspieszenie inflacji, na które RPP powinna reagować." (PAP)

jow/ ana/

Źródło artykułu:PAP
finansestopyrpp

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)