Trwa ładowanie...

Okradł firmę na ponad 6 mln dolarów. Wpadł przez dokumenty stworzone w Wordzie

Mężczyzna zatrudnił się w firmie w dziale informatycznym. Jednocześnie założył fasadową firmę, która wystawiała faktury jego pracodawcy za dostarczane urządzenia i usługi IT. Oszust wpadł na tym, że we właściwościach dokumentów Worda… zostawił swoje nazwisko w polu “autor”.

Okradł firmę na ponad 6 mln dolarów. Wpadł przez dokumenty stworzone w WordzieŹródło: 123RF
dvxhlz9
dvxhlz9

O sprawie informuje portal niebezpiecznik.pl, który powołuje się na Departament Sprawiedliwości USA. Organ swego czasu informował o zatrzymaniu Hichama Kabbaja - wysoko postawionego pracownika IT w jednej z amerykańskich firm. Miał on okraść swojego pracodawcę na ponad 6 mln dolarów.

Mechanizm oszustwa był prosty. Kabbaj, jako pracownik stworzonej przez siebie firmy Interactive Systems wystawiał swojemu prawdziwemu pracodawcy faktury za sprzętowe firewalle, serwery oraz inne usługi i urządzenia. Odbierał je Kabbaj-menedżer IT w dużej firmie świadczącej usługi dla internetowych marketerów i wydawców.

Łącznie w ten sposób wystawił 52 faktury w okresie od sierpnia 2015 roku do maja 2019 roku. Z aktu oskarżenia wynika, że cztery z nich wysłano w formacie dokumentu Worda (.docx). We właściwościach każdej z tych czterech faktur można było odnaleźć autora, a był nim… Hicham Kabbaj.

Zobacz "Czy to się opłaca": Wielki test pierogów z mięsem. Jedne z nich były z Biedronki

Kabbaj nie zadbał również o inne zabezpieczenia przed wykryciem. To on również założył konto w banku fałszywej firmy. Tak samo jak i skrytkę pocztową firmy-słupa. Zdarzało mu się też mylić daty fałszywych faktur, a także nie wpisać numerów seryjnych do nich. Bywały też takie sytuacje, że powtarzał on przedmiot zamówienia.

dvxhlz9

Współpracownicy menedżera wiedzieli, że coś jest nie w porządku. Dostęp do faktur mieli również inni pracownicy. Nigdzie też nie było widać sprzętu rzekomo dostarczonego przez Interactive Systems.

Po zatrzymaniu śledczy postawili mu dwa zarzuty: oszustwa elektronicznego (w USA grozi za to do 20 lat pozbawienia wolności - podaje Niebezpiecznik) oraz uczestniczenia w transakcji własności pozyskanej w wyniku przestępstwa (grozi za to do 10 lat więzienia).

Kabbaj przyznał się do czynu oszustwa i zgodził się na przepadek mienia - domów na Florydzie i w New Jersey. Ponadto wyraził chęć zapłaty odszkodowania w wysokości ponad 6 mln dolarów.

Portal Niebezpiecznik wskazuje, że metadane (takie jak np. pole "autor" w dokumentach Worda) nigdy nie są głównym, lub niepodważalnym dowodem w śledztwach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dvxhlz9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dvxhlz9