Trwa ładowanie...
d386e3n
30-09-2016 18:45

Olsztyn/ Prawie 27 tys. głosów na inwestycje z budżetu obywatelskiego

Blisko 27 tys. głosów oddali mieszkańcy Olsztyna na przedsięwzięcia, które mają zostać sfinansowane w przyszłym roku z budżetu obywatelskiego - podał w piątek olsztyński urząd miasta. Na realizację zwycięskich projektów przewidziano ponad 3,7 mln zł.

d386e3n
d386e3n

Jak poinformował prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz, w czwartej edycji budżetu obywatelskiego oddano dwukrotnie więcej głosów niż rok wcześniej. W wyznaczonym czasie (od 8 do 18 września) prawie 14 tys. głosów oddano przez internet, pozostałe na papierowych kartach do głosowania.

"Cieszymy się z tego, że mieszkańcy są coraz bardziej aktywni, a jednocześnie, że mogą uczestniczyć w zarządzaniu miastem i wybieraniu najlepszych, według nich, inicjatyw" - powiedział.

W tym roku po raz pierwszy zrezygnowano z wyboru jednego ogólnomiejskiego projektu - zamiast tego wybrano cztery tzw. projekty zintegrowane (dotyczące co najmniej dwóch osiedli - PAP), na realizację których przewidziano po 300 tys. zł. Własne przedsięwzięcia wybierali też mieszkańcy każdego z 23 osiedli; zarezerwowano na nie po 110 tys. zł.

Największym poparciem pośród zadań zintegrowanych cieszyła się rewitalizacja plaży nad jeziorem Skanda, która zyskała poparcie 26 proc. głosujących. W tej kategorii wybrano również organizację RAP Festiwalu, budowę wielofunkcyjnego boiska przy Zespole Szkół Mechaniczno-Energetycznych oraz pieszo-rowerowego traktu w dolinie Łyny wraz z zatoką autobusową przy ul. Iwaszkiewicza.

d386e3n

Piotr Łuński, który był autorem wniosku dotyczącego traktu na Łyną, powiedział PAP, że jest to dowód na to, iż nawet pomysł zgłoszony przez pojedynczą osobę może wygrać. Jak zaznaczył, dobry wynik w głosowaniu był możliwy, dzięki zaangażowaniu się stowarzyszeń, rad osiedli i szkół w promowanie tego projektu. Jego zdaniem poparcie dla tej inwestycji pokazało, że lokalna społeczność oczekuje rozwoju sieci rowerowej w mieście.

Na liście 23 zwycięskich inwestycji osiedlowych są m.in. modernizacja placu zabaw i siłowni w Parku Jakubowo (osiedle Wojska Polskiego), rewitalizacja parku przy ul. Jeziornej (os. nad Jeziorem Długim), remont ul. Rymkiewicza (Podgrodzie), Galeria Starego Olsztyna (Śródmieście), naprawa chodników przy ul. Kromera (os. Grunwaldzkie), boiska do siatkówki plażowej (os. Kormoran), centrum sportowo-rekreacyjne (Zatorze) czy siłownia pod chmurką (Nagórki).

Olsztynianie wybierali spośród ponad 130 zgłoszonych i zweryfikowanych przez specjalną komisję propozycji. Każdy z głosujących mógł poprzeć dwa projekty; po jednym w obu kategoriach.

Podobne głosowania odbywają się w Olsztynie od 2013 r. Idea tzw. budżetu partycypacyjnego polega na zwiększeniu wpływu obywateli na finanse miasta. Ma to podnieść zaufanie lokalnych społeczności do działań podejmowanych przez władze gmin.

d386e3n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d386e3n