Omyłka rachunkowa nie musi dyskwalifikować
Pominięcie przez firmę jednej pozycji w sumowaniu ceny oferty nie oznacza jeszcze przegranej w przetargu.
14.04.2009 | aktual.: 14.04.2009 08:59
Pominięcie przez firmę jednej pozycji w sumowaniu ceny oferty nie oznacza jeszcze przegranej w przetargu.
Rejonowe Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Chrzanowie zamierza zlecić przebudowę oczyszczalni ścieków Libiąż B. Jedna z firm walczących o to zamówienie popełniła błąd w ofercie. Cały kosztorys wypełniła prawidłowo. Ale podczas sumowania cen z poszczególnych pozycji opuściła jedną z nich. W efekcie cena była o 1342 euro niższa. Zamawiający, badając ofertę, zorientował się, gdzie i jaki błąd popełniono. Zgodził się zresztą, że jest to omyłka rachunkowa, ale - jego zdaniem - nie jest to omyłka oczywista, a tylko takie prawo zamówień publicznych pozwala poprawiać. Z tego względu podjął decyzję o odrzuceniu oferty.
Firma wniosła protest, a po jego oddaleniu odwołała się do Krajowej Izby Odwoławczej. Przekonywała, że zgodnie z art. 87 ust. 2 pkt 2 pzp zamawiający powinien sam poprawić jego błąd jako oczywistą omyłkę rachunkową. Alternatywnie powołała się na pkt 3 tegoż przepisu mówiący o poprawianiu innych omyłek.
Skład orzekający nie miał wątpliwości, że chodzi o omyłkę rachunkową i że jest ona oczywista. Zwrócił uwagę, że zamawiający bez żadnych wyjaśnień ze strony przedsiębiorcy zorientował się, gdzie i jaki błąd popełniono.
_ Sam dokonał obliczenia i porównania załączonych do oferty formularzy, czyli sprawdził wykonane przez firmę działania zgodnie ze schematem zawartym w specyfikacji. Na tej podstawie uzyskał pewność, że odwołujący pominął kwotę 1342 euro i o taką sumę podał mniejszą cenę ofertową _ - uzasadnił werdykt nakazujący powtórną ocenę ofert przewodniczący Marek Koleśnikow.
_ Zgodnie z najnowszymi poglądami doktryny należy inaczej podchodzić do kwestii omyłki rachunkowej _ - zauważył, odwołując się m.in. do publikacji Urzędu Zamówień Publicznych Prawo zamówień publicznych po nowelizacji z 4 września 2008 r. Zgodnie z nią "jeżeli charakter omyłki i okoliczności jej popełnienia wskazują, że racjonalnie działający wykonawca złożyłby ofertę o odmiennej (poprawnej) treści, można uznać, że omyłka ma charakter oczywisty".
_ Nie musi to być błąd rzucający się w oczy, ale musi być zauważalny podczas sprawdzania obliczeń. A zamawiający jest zobowiązany do takiego sprawdzania i poprawiania oczywistych omyłek rachunkowych, co wynika z art. 87 ust. 2 pkt 2 pzp _ - dodał Koleśnikow (sygn. KIO/UZP 327/09 i 341/09).
Sławomir Wikariak