Oni są rozchwytywani w Polsce i za granicą
Co chwile docierają do nas informacje o rosnącym bezrobociu. Rzesze pracowników, w tym osoby z wykształceniem wyższym, specjaliści, bezskutecznie szukają zatrudnienia. Niektórzy decydują się na wyjazd za granicę. Tymczasem wielu pracodawców zmaga się z brakiem profesjonalistów
20.02.2013 | aktual.: 21.02.2013 09:01
Wszędzie poszukiwani
Podczas, gdy polscy specjaliści szukają pracy za granicą, polscy pracodawcy prowadzą kampanie rekrutacyjne na rynkach międzynarodowych. Co istotne, jeżeli prześledzimy oferty pracy na rynkach Europy Zachodniej oraz w Polsce dostrzeżemy, że pracodawcy zgłaszają zapotrzebowanie na podobne kompetencje. Programista, finansista ze znajomością języków obcych czy też doświadczony kierownik sprzedaży, będzie pożądanym pracownikiem zarówno w Polsce, Niemczech czy na Wyspach. Osoby, które są cenione na naszym rynku, mogą spodziewać się wielu ofert na rynkach zagranicznych i na odwrót. Możemy zaobserwować zatem trend, który wskazuje na popyt na określone kompetencje w skali międzynarodowej podczas, gdy ich podaż nie jest wystarczająca.
Informatycy, wdrożeniowcy innowacyjnych rozwiązań oraz technologii nie narzekają na brak zajęcia. Podobnie, w ofertach pracy mogą przebierać osoby, które są w stanie współpracować czy też nadzorować procesy na kilku rynkach. W wielu branżach, począwszy od sprzedaży po finanse oraz logistykę poszukuje się managerów, którzy mogą przejąć odpowiedzialność za więcej niż tylko jeden rynek.
Polecamy: W dużych firmach zarabia się lepiej
Na poziomie specjalistycznym również poszukuje się osób ze znajomością określonej dziedziny np. IT, finanse, marketing czy też prawo, które podejmą się obsługi rynku zagranicznego. Oczywiście im bardziej niszowa specjalizacja oraz język obcy tym lepiej i nie ważne, w której części świata znajdujemy się aktualnie. Zdolny księgowy czy specjalista do spraw obsługi klienta z helpdesku ze znajomością języków obcych szybko otrzyma ofertę pracy zarówno w Polsce, jak i na Wyspach.
Zawody na kryzys
Czasy, w których wszyscy poszukują oszczędności mogą stanowić doskonałą okazję na rozwój zawodowy dla tych, którzy zrozumieją potrzebę rynku i wykorzystają okazję.
Procesy rekrutacyjne w wielu firmach zostają wstrzymane, dlatego działy HR raczej nie będą ogłaszały naboru, chyba że na specjalistów ds. wynagrodzeń i benefitów. Osoba, która jest w stanie obniżyć koszty zasobów ludzkich, bez konieczności przeprowadzenia redukcji etatów, jest strategicznym ekspertem w każdej większej organizacji.
Internet jest kluczowym kanałem sprzedaży oraz promocji, a jednocześnie dużo tańszym oraz szybszym rozwiązaniem w porównaniu ze standardowymi metodami dotarcia do potencjalnych klientów. Dlatego organizacje dosłownie „walczą” o specjalistów ds. E – commerce, E – marketingu czy też social media. Podczas, gdy marketingowcy wyspecjalizowani w standardowych kanałach narzekają na bark ofert, eksperci od Internetu nie doświadczają podobnego problemu.
Nie trzeba wyjeżdżać
Oczywiście istnieją rynki takie jak Zjednoczone Emiraty Arabskie czy też Singapur, które od kilku lat prowadzą zmasowane kampanie rekrutacyjne specjalistów z całego świata. W takich krajach szczególnie dużo ofert czeka na finansistów z międzynarodowymi certyfikatami tj. ACCA, informatyków oraz inżynierów. Znajomość języka obcego, głównie angielskiego jest obowiązkowa. Wielu specjalistów wykorzystuję okazję na szybki, dobry zarobek, ale są to w większości przypadków wyjazdy krótkoterminowe.
Na specjalistów, którzy świadomie kształtują ścieżkę kariery, rozwijają kompetencje, dostosowując je do potrzeb rynku praca czeka zarówno na świecie, jak i w domu.
Jadwiga Naduk
Head of Market Research & Consultancy, Hays Poland
[
]( http://hays.pl/ )