Opiekujesz się dzieckiem z niepełnosprawnością? Ważne zmiany

W sytuacji opieki nad chorym dzieckiem można ubiegać się o świadczenie pielęgnacyjne. Jednak od 1 stycznia 2024 roku weszły w życie spore modyfikacje. Zmieniła się i kwota i warunki przyznawania wsparcia.

Świadczenie pielęgnacyjne
Świadczenie pielęgnacyjne
Źródło zdjęć: © Pixabay
oprac. NBU

09.05.2024 16:09

Świadczenie pielęgnacyjne to rządowa zapomoga finansowa, która jest przyznawana rodzicom lub opiekunom dzieci z niepełnosprawnością. Dotyczy tylko osób poniżej 18. roku życia, które mają orzeczenie o niepełnosprawności i muszą pozostawać na stałe pod czyjąś opieką.

W styczniu 2024 roku weszły w życie zmiany w przepisach ustawy o świadczeniach rodzinnych, które regulują warunki jego przyznawania.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Pierwsza ważna zmiana to wysokość - kwota świadczenia pielęgnacyjnego została podniesiona do 2988 zł miesięcznie.

Poszerzono również krąg osób uprawnionych do otrzymywania tego świadczenia. Oprócz matek i ojców może być przyznane także innym osobom, na których ciąży obowiązek alimentacyjny zgodnie z przepisami, takich jak np. małżonkowie. Dotyczy to również opiekunów faktycznych dziecka oraz instytucji opiekuńczych i wychowawczych.

Pracujesz? I tak dostaniesz świadczenie

To jedna z największych i najważniejszych zmian. Do tej pory świadczenie pielęgnacyjne było przyznawane jedynie osobom, które opiekowały się niepełnosprawnymi dziećmi i nie prowadziły działalności zarobkowej. Teraz mają możliwość podjęcia pracy, prowadzenia działalności rolniczej, a także pobierania renty lub emerytury - bez ograniczeń co do wysokości dochodów.

Od stycznia 2024 roku rodzaj, wymiar, miejsce wykonywania pracy czy wysokość wynagrodzenia nie wpływają na prawo do świadczenia (podobnie status rolnika czy małżonka rolnika).

Nowe przepisy uwzględniają także sytuacje, gdy opiekun dziecka ma ustalone prawo do emerytury, renty lub innego świadczenia emerytalno-rentowego. W takich przypadkach również przysługuje mu świadczenie pielęgnacyjne.

W przypadku, gdy opiekun sprawuje opiekę nad więcej niż jedną osobą, wysokość świadczenia jest podwyższana o 100 proc. na drugą i każdą kolejną osobę - trzeba tylko złożyć wniosek o podwyższenie.

Ponadto, nowe przepisy gwarantują, że w przypadku śmierci osoby wymagającej opieki, osoba sprawująca opiekę zachowuje prawo do świadczenia pielęgnacyjnego do końca miesiąca następującego po miesiącu zgonu.

Serwis rynekzdrowia.pl, podkreśla, że nie zmieniają się rodzaje orzeczeń o niepełnosprawności wymagane przy ubieganiu się o świadczenie pielęgnacyjne.

Nadal musimy posiadać ważne orzeczenie o niepełnosprawności, które potwierdza konieczność stałej lub długotrwałej opieki albo pomocy innej osoby oraz konieczność stałego współudziału opiekuna w procesie leczenia, rehabilitacji i edukacji dziecka, albo orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)