Trwa ładowanie...

Rząd podnosi świadczenie dla rodziców. Podwyżka o 100 proc.

Jedną ze stu obietnic na 100 dni rządów było podniesienie świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego. Mamy dobre wieści. Projekt ustawy trafił już do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Kwota pójdzie w górę i to znacząco.

Świadczenie alimentacyjneŚwiadczenie alimentacyjneŹródło: Adobe Stock, fot: Radoslaw Maciejewski
d1egcgr
d1egcgr

Fundusz alimentacyjny to wsparcie dla osób, które mają prawo do alimentów, ale nie otrzymują środków od osoby zobowiązanej do ich płacenia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ile Polacy wydają miesięcznie? Padły konkretne kwoty

Kto może skorzystać z funduszu alimentacyjnego?

Osobami uprawnionymi do otrzymywania tego świadczenia są głównie dzieci do 18. roku życia (lub do 25. roku życia, jeśli kontynuują naukę), które nie otrzymują alimentów pomimo obowiązku ich zapłaty przez rodzica. Osoby z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności mogą otrzymywać alimenty z funduszu przez czas nieokreślony.

Obecnie maksymalna wysokość świadczenia wynosi 500 zł. Po nowelizacji ta kwota może wzrosnąć nawet do 1000 zł. Jej autorzy argumentują, że koszty utrzymania znacząco wzrosły od czasu wprowadzenia Funduszu Alimentacyjnego w 2007 roku - dlatego konieczne jest dostosowanie wysokości świadczenia do obecnych potrzeb osób uprawnionych.

d1egcgr

Jak możemy przeczytać w projekcie, "zachodzi potrzeba dostosowania maksymalnej wysokości świadczenia z funduszu alimentacyjnego do obecnych potrzeb osób uprawnionych do alimentów". Dlatego kwota ma wzrosnąć o 100 proc. - do 1000 zł - wskazuje dziennik.

Co zrobić, aby otrzymać pieniądze?

Konieczne jest spełnienie kryterium dochodowego. Środki z Funduszu przysługują w momencie, gdy dochód rodziny w przeliczeniu na osobę w gospodarstwie domowym nie przekracza 1209 zł netto (powyżej tego limitu obowiązuje zasada złotówka za złotówkę, co oznacza, że świadczenie nadal można otrzymać - ale pomniejszone o odpowiednią kwotę) - przypomina portal bezprawnik.pl.

Kiedy podwyżka wejdzie w życie?

W objaśnieniach do projektu zaproponowano, aby nowa, wyższa kwota maksymalnego świadczenia, została zastosowana po raz pierwszy od okresów świadczeniowych, które przypadają po 30 września 2024 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1egcgr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1egcgr