Trwa ładowanie...
ycipk-229jv4

Opłata cukrowa w praktyce. Sprawdzamy, jak zmienią się ceny w sklepach

Albo będzie drożej, albo producenci zaczną zmieniać skład słodzonych napojów. A ceny mogą podskoczyć o nawet 1,2 zł na każdym litrze napoju.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Opłata cukrowa ma obowiązywać już od kwietnia 2020 roku.
Opłata cukrowa ma obowiązywać już od kwietnia 2020 roku. (East News, Fot: Rex Features)
ycipk-229jv4

Nie 3,55 zł jak dziś, a blisko 4,32 zł. Tyle może kosztować butelka napoju Coca-Cola, gdy w Polsce pojawi się opłata cukrowa. Puszka napoju energetycznego Black może kosztować 2,4 zł zamiast dzisiejszych 2,19 zł. Z kolei woda smakowa Kubuś będzie kosztować o 28 groszy więcej niż dziś. Zamiast 2,69 zł może być to 2,97 zł.

Ministerstwo Zdrowia chce, by Polacy odżywiali się lepiej. A właściwie - by spożywali lepiej. I planuje wprowadzić tak zwaną opłatę cukrową. Po co? By wyższa cena zniechęciła Polaków do szkodliwych napojów lub zachęciła producentów do zmiany składu.

Teoretycznie opłatą objęci będą producenci. W praktyce mają trzy rozwiązania. Mogą albo przenieść w całości opłatę na klientów i sprzedawać drożej, albo wziąć na siebie opłatę i zarabiać mniej. Ostatecznie mogą po prostu zmienić produkowane przez siebie napoje tak, by nie płacić nic. To może jednak potrwać. Sprawdziliśmy, jak opłata wpłynie na ceny kilku produktów.

ycipk-229jv4

Zobacz także: Podatek cukrowy wpłynie na nasze odżywianie? Sprawa nie taka oczywista

Producenci napojów słodzonych (i tylko napojów) będą musieli zapłacić 50 gr opłaty za litr produktu, jeżeli znajdują się w nim cukry i słodziki. Dodatkowo zapłacą 10 groszy więcej, jeżeli w ich produktach znajduje się kofeina, tauryna lub guarana.

Do tego zapłacą po 5 groszy za każdy nadmiarowy gram cukru w produkcie (o ile cukru jest więcej niż 5 gramów na 100 ml produktu).

ycipk-229jv4

Jeżeli produkt będzie miał 6 gramów cukru na 100 ml, to producent zapłaci dodatkowe 55 groszy za każdy litr napoju. Będzie to 50 groszy opłaty stałej i 5 groszy za nadmiarowy 1 gram cukru. Jeżeli napój będzie miał 10 gramów cukru w 100 ml produktu, to opłata wyniesie 75 groszy (50 groszy opłaty stałej i 25 groszy za nadmiarowe 5 gramów produktu).

Napoje bez dodatku cukru, ale ze słodzikami, objęte zostaną wyłącznie opłatą stałą - 50 gr. Taki układ powoduje, że napoje z zamiennikami cukrów będą miały mniejszą stawkę podatku cukrowego niż te z klasycznym cukrem. Maksymalna stawka za litr napoju wyniesie 1,2 zł.

ycipk-229jv4

Jak takie zmiany mogą wpłynąć na ceny? 850 ml napoju Coca-Cola Zero dziś kosztuje 3,69 zł. Po zmianach cena może podskoczyć o 51 groszy na każdej butelce.

Z kolei napój Lipton Ice Tea o smaku zielonej herbaty może kosztować aż 5,04 zł. To o 75 groszy więcej niż dziś. Teraz kupujący wydają 4,29 zł.

Więcej kosztować może również woda smakowa Kubuś. Dziś 500 ml napoju kosztuje bez promocji około 2,69 zł. Po zmianach cena może podskoczyć o blisko 28 groszy na puszce.

Wyraźnie inna może być cena napoju Costa. 2-litry napoju kosztują 4,39 zł, ostatecznie cena może podskoczyć o blisko 1 zł na butelce.

ycipk-229jv4

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku

Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-229jv4

ycipk-229jv4
ycipk-229jv4