Trwa ładowanie...

Opłata cukrowa w praktyce. Sprawdzamy, jak zmienią się ceny w sklepach

Albo będzie drożej, albo producenci zaczną zmieniać skład słodzonych napojów. A ceny mogą podskoczyć o nawet 1,2 zł na każdym litrze napoju.

Opłata cukrowa w praktyce. Sprawdzamy, jak zmienią się ceny w sklepachŹródło: East News, fot: Rex Features
d3mhidk

Nie 3,55 zł jak dziś, a blisko 4,32 zł. Tyle może kosztować butelka napoju Coca-Cola, gdy w Polsce pojawi się opłata cukrowa. Puszka napoju energetycznego Black może kosztować 2,4 zł zamiast dzisiejszych 2,19 zł. Z kolei woda smakowa Kubuś będzie kosztować o 28 groszy więcej niż dziś. Zamiast 2,69 zł może być to 2,97 zł.

Ministerstwo Zdrowia chce, by Polacy odżywiali się lepiej. A właściwie - by spożywali lepiej. I planuje wprowadzić tak zwaną opłatę cukrową. Po co? By wyższa cena zniechęciła Polaków do szkodliwych napojów lub zachęciła producentów do zmiany składu.

Teoretycznie opłatą objęci będą producenci. W praktyce mają trzy rozwiązania. Mogą albo przenieść w całości opłatę na klientów i sprzedawać drożej, albo wziąć na siebie opłatę i zarabiać mniej. Ostatecznie mogą po prostu zmienić produkowane przez siebie napoje tak, by nie płacić nic. To może jednak potrwać. Sprawdziliśmy, jak opłata wpłynie na ceny kilku produktów.

Zobacz także: Podatek cukrowy wpłynie na nasze odżywianie? Sprawa nie taka oczywista

Producenci napojów słodzonych (i tylko napojów) będą musieli zapłacić 50 gr opłaty za litr produktu, jeżeli znajdują się w nim cukry i słodziki. Dodatkowo zapłacą 10 groszy więcej, jeżeli w ich produktach znajduje się kofeina, tauryna lub guarana.

d3mhidk

Do tego zapłacą po 5 groszy za każdy nadmiarowy gram cukru w produkcie (o ile cukru jest więcej niż 5 gramów na 100 ml produktu).

Jeżeli produkt będzie miał 6 gramów cukru na 100 ml, to producent zapłaci dodatkowe 55 groszy za każdy litr napoju. Będzie to 50 groszy opłaty stałej i 5 groszy za nadmiarowy 1 gram cukru. Jeżeli napój będzie miał 10 gramów cukru w 100 ml produktu, to opłata wyniesie 75 groszy (50 groszy opłaty stałej i 25 groszy za nadmiarowe 5 gramów produktu).

Napoje bez dodatku cukru, ale ze słodzikami, objęte zostaną wyłącznie opłatą stałą - 50 gr. Taki układ powoduje, że napoje z zamiennikami cukrów będą miały mniejszą stawkę podatku cukrowego niż te z klasycznym cukrem. Maksymalna stawka za litr napoju wyniesie 1,2 zł.

d3mhidk

Jak takie zmiany mogą wpłynąć na ceny? 850 ml napoju Coca-Cola Zero dziś kosztuje 3,69 zł. Po zmianach cena może podskoczyć o 51 groszy na każdej butelce.

Z kolei napój Lipton Ice Tea o smaku zielonej herbaty może kosztować aż 5,04 zł. To o 75 groszy więcej niż dziś. Teraz kupujący wydają 4,29 zł.

Więcej kosztować może również woda smakowa Kubuś. Dziś 500 ml napoju kosztuje bez promocji około 2,69 zł. Po zmianach cena może podskoczyć o blisko 28 groszy na puszce.

Wyraźnie inna może być cena napoju Costa. 2-litry napoju kosztują 4,39 zł, ostatecznie cena może podskoczyć o blisko 1 zł na butelce.

d3mhidk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3mhidk