Opłaty za media zwolnione z podatku

Zwolnione z VAT są czynności wykonywane przez wspólnoty na rzecz właścicieli lokali, za które pobierane są opłaty na pokrycie kosztów ich utrzymania. To skutek rozporządzenia Ministerstwa Finansów, które weszło w życie 22 września.

Opłaty za media zwolnione z podatku
Źródło zdjęć: © WP.PL | Jan Kaliński

27.09.2011 | aktual.: 27.09.2011 06:41

Tak jak spółdzielnie

– Rozporządzenie zwalnia z VAT opłaty za media pobierane przez wspólnoty mieszkaniowe. Oznacza to, że wspólnoty, które nabywają np. prąd, ciepło i wywóz śmieci na rzecz właścicieli poszczególnych lokali, nie będą im wystawiać faktur VAT. Z podobnego zwolnienia korzystają dotychczas spółdzielnie mieszkaniowe. Szkoda, że ministerstwo nie wprowadziło tego rozwiązania przy okazji wcześniejszych nowelizacji ustawy o VAT – mówi Jarosław Ziobrowski, prawnik w kancelarii WKB Wierciński Kwieciński Baehr.

W praktyce zarząd lub zarządca wspólnoty zawiera umowy z podmiotami, które dostarczają media do budynku jako całości. Dostawca wystawia jedną fakturę VAT na wspólnotę, a ta z kolei rozlicza z członkami koszty zużycia prądu, ciepła czy wody w części wspólnej (np. na korytarzach) i w poszczególnych lokalach.

– Dla wspólnot oznacza to zmniejszenie obowiązków administracyjnych. Nie będą musiały rejestrować się jako podatnicy VAT i prowadzić ewidencji – mówi Bartosz Bogdański, doradca podatkowy w MDDP.

Dodaje, że obowiązujące dotychczas przepisy nie pozwalały na stosowanie takiego zwolnienia dla wspólnot (chociaż praktyka była bardzo różna), co potwierdza interpretacja ogólna z 21 czerwca br., nr PT8/033/

IO1/AEW/11/PT-571. Minister finansów uznał w niej, że jeśli wspólnota mieszkaniowa nabywa media na rzecz właścicieli poszczególnych lokali, to co do zasady działa jako podatnik VAT i powinna wystawiać im faktury za odsprzedaż. Nie dotyczy to kosztów zarządu nieruchomością wspólną. Andrzej Nikończyk, doradca podatkowy i wspólnik w KNDP Kolibski Nikończyk Dec i Partnerzy, wyjaśnia, że wspólnoty i tak nie pobierają od lokatorów żadnej marży. Nie będą teraz mogły odliczyć VAT, co wynika z wprowadzonego zwolnienia, ale ich poziom opodatkowania pozostanie taki sam.
– Takie rozwiązanie jest po prostu tańsze dla wspólnot i budżetu, a nie wpływa na dochody budżetowe. Z tego punktu widzenia jest to dobra zmiana – mówi Andrzej Nikończyk.

Dodaje, że dzięki rozporządzeniu wartość odprzedaży mediów dla lokali mieszkalnych nie będzie zmniejszać limitu zwolnienia dla małych podatników (150<!s>tys. zł). Wspólnoty mające sprzedaż opodatkowaną poniżej tego poziomu będą mogły pozostać podatnikami zwolnionymi podmiotowo.

Niższe koszty

Czy to znaczy, że właściciele lokali i najemcy będą mniej płacili za media? – Niekoniecznie. Wspólnoty będą nabywać usługi z VAT i odsprzedawać ze zwolnieniem, ale podatek zawarty w opłatach przeniosą na nabywców – mówi Bogdański.

Monika Pogroszewska
Rzeczpospolita

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)