Trwa ładowanie...
d1umpdr

Opłaty za telewizor w szpitalu są nielegalne. Ważny wyrok sądu

Szpital nie ma prawa podbierać od pacjentów dodatkowych opłat za korzystanie z wyposażenia takiego jak telewizor, czajnik czy szafa. Naczelny Sąd Administracyjny przyznał rację Rzecznikowi Praw Pacjenta i wydał przełomowy wyrok.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Szpital nie może pobierać opłat za korzystanie z wyposażenia.
Szpital nie może pobierać opłat za korzystanie z wyposażenia. (iStock.com)
d1umpdr

Opłaty za korzystanie z telewizora, czajnika czy nawet szafy - taka jest codzienność pacjentów w wielu polskich szpitalach. Skargę do sądu na jeden z takich szpitali złożył Rzecznik Praw Pacjenta.

"Na oddziale rehabilitacyjnym jednego ze szpitali na Pomorzu pobierano od pacjentów dodatkowe opłaty za korzystanie z wyposażenia placówki, tj. szafy, telewizora oraz czajnika" - czytamy w komunikacie RPP.

Wideo: co polskie szpitale serwują kobietom w ciąży?

Rzecznik Praw Pacjenta uznał, że takie praktyki naruszały prawo pacjentów do godności, dlatego "stanowczo sprzeciwił się bezprawnie pobieranym opłatom".

d1umpdr

Szpital stosował jeszcze inną niewłaściwą praktykę. Zobowiązywał pacjentów do zabierania ze sobą leków przyjmowanych na stałe w oryginalnych opakowaniach na cały okres pobytu w placówce.

Rzecznik Praw Pacjenta uznał takie postępowanie szpitala za ograniczanie praw pacjentów do świadczeń zdrowotnych.

Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził, że szpital ma obowiązek zapewnić hospitalizowanym pacjentom wszystkie niezbędne leki, w tym także te przyjmowane na choroby przewlekłe. Wyrok jest ostateczny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1umpdr

Podziel się opinią

Share

d1umpdr

d1umpdr