Trwa ładowanie...
d23dmgx
12-03-2015 19:35

Opole/ 71,4 mln euro w ramach ZIT dla Aglomeracji Opolskiej

Uzbrajanie terenów inwestycyjnych, tworzenie systemu ścieżek rowerowych, budowa i modernizacja oświetlenia ulicznego - to m.in. działania, na które z puli 71,4 mln euro unijnych pieniędzy na tzw. ZIT będą mogły czerpać gminy należące do Aglomeracji Opolskiej.

d23dmgx
d23dmgx

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (tzw. ZIT) to nowy unijny instrument finansowania służący współpracy samorządów, który Komisja Europejska wprowadziła na lata 2014-2020. Chodzi w nim o tworzenie wspólnych projektów miast oraz otaczających je gmin, czyli tzw. obszarów funkcjonalnych.

W ramach ZIT pieniądze unijne na swoje projekty będzie mieć Aglomeracja Opolska, którą tworzy 21 gmin z miastem Opole na czele. Łącznie w latach 2014-2020 Aglomeracja otrzyma z tej puli 71,4 mln euro. By te pieniądze mogły być wykorzystywane w czwartek w biurze Aglomeracji podpisano tzw. "Porozumienie w sprawie przekazania zadań z zakresu realizacji Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020".

Prócz np. budowy ścieżek rowerowych czy modernizacji oświetlenia ulicznego pieniądze z puli ZIT w Aglomeracji będą też mogły być wykorzystywane np. na budowę parkingów w systemie park&ride i bike&ride; tzw. zwiększenie efektywności energetycznej budynków użyteczności publicznej, czyli np. wymianę ogrzewania w budynkach publicznych na bardziej energooszczędne i ekologiczne, czy na ochronę dziedzictwa kulturowego.

Dyrektor biura Aglomeracji Opolskiej Krzysztof Początek tłumaczył, że z tej puli ok. 8,5 mln euro przeznaczonych ma być na uzbrajanie terenów inwestycyjnych; ok. 40 mln euro na zadania związane z ochroną środowiska, czyli szeroko pojętą gospodarką niskoemisyjną; 8 mln euro na ochronę dziedzictwa kulturowego, a kilkanaście mln euro również na działania związane z edukacją.

d23dmgx

Prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski, pełniący też funkcję przewodniczącego zarządu Stowarzyszenia Aglomeracja Opolska podkreślał w czwartek, że podpisanie porozumienia to ważny moment, bo daje podstawy do współpracy skupionych w niej samorządów w zakresie realizacji wspólnych zadań i finansowanie tych zadań ze środków europejskich.

Marszałek woj. opolskiego Andrzej Buła mówił z kolei, że podpisywane w czwartek porozumienie rozpoczyna też kolejny etap całej procedury wdrażania Regionalnego Programu Operacyjnego. Dodał, że dzień wcześniej takie porozumienia podpisano też z Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG) oraz Wojewódzkim Urzędem Pracy (WUP). "Dzięki pracy wielu partnerów - z Aglomeracji, WUP, OCRG oraz departamentu koordynacji programów operacyjnych - jesteśmy dziś liderem w kraju, jeśli chodzi o procedowanie tych wszystkich wymogów instytucjonalnych" - mówił Buła.

Marszałek tłumaczył też, że podpisanie porozumień oznacza gotowość regionu do wejścia w kolejny etap nowej perspektywy finansowej, czyli ogłaszanie naborów w konkursach. Zaznaczył jednak, że mają być one ogłaszane "spokojnie i sukcesywnie".

Początek dodał, że harmonogramy konkursów w Aglomeracji Opolskiej mają być tak ułożone, by wszyscy jej członkowie przygotowali się do realizacji przedsięwzięć także finansowo. "Gdy już to uzgodnimy, zaproponujemy wersje terminów poszczególnych naborów urzędowi marszałkowskiemu" - zapewnił.

Porozumienie w czwartek podpisali marszałek woj. opolskiego, prezydent Opola w imieniu Stowarzyszenia Aglomeracja Opolska oraz dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu.

Aglomeracja Opolska powstała w 2012 r. Ma powierzchnię blisko 2,4 tys. km kw., co stanowi jedną czwartą województwa, a zamieszkuje ją blisko 340 tys. osób, czyli jedna trzecia mieszkańców Opolszczyzny.

d23dmgx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d23dmgx