Trwa ładowanie...
d27twaq
11-04-2016 08:10

Opolskie/ 95 mln zł dla firm, które chcą wprowadzać innowacje

95 mln zł - nabór na taką pulę pieniędzy dla firm, które chcą wprowadzać innowacje, ogłasza Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki. Pieniądze te można pozyskać na projekty dotyczące m.in. budowy, rozbudowy czy zakupu wyposażenia dla zaplecza badawczo-rozwojowego.

d27twaq
d27twaq

Nabór wniosków w ramach działania "Innowacje w przedsiębiorstwach" rusza w poniedziałek i potrwa do 18 kwietnia. Unijne pieniądze na ten cel pochodzą z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Celem firm, które zechcą pozyskać unijne dofinansowanie z tej puli na zaplecze badawczo-rozwojowe, musi być rozwój ich działalności innowacyjnej.

Jak podała rzecznik marszałka woj. opolskiego Violetta Ruszczewska, dofinansowanie w ramach tego naboru można również otrzymać na finansowanie procesu powstawania innowacji "od pomysłu do rynku" lub jego wybranych elementów, np.: badań naukowych i przemysłowych; prac rozwojowych, w tym na etap prac demonstracyjnych; linii pilotażowych; działań w zakresie tzw. wczesnej walidacji produktów; zaawansowanych zdolności produkcyjnych czy pierwszej produkcji.

"Wnioskodawcy mogą starać się o bezzwrotne dofinansowanie projektów o wartości od 500 tys. zł do 10 mln zł" - dodała Ruszczewska.

O dotacje mogą ubiegać się firmy, w szczególności mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, mające siedzibę na terenie woj. opolskiego. Jak zapisano w regulaminie, duże przedsiębiorstwa mogą być wsparte w ramach tego naboru tylko wtedy, gdy zapewnione będzie rozpowszechnianie wyników badań i rozwoju w gospodarce regionalnej. W przypadku dużych przedsiębiorstw premiowane też będą projekty realizowane we współpracy z małymi i średnimi przedsiębiorstwami, organizacjami pozarządowymi czy instytucjami badawczymi.

d27twaq

Dyrektor Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki Roland Wrzeciono powiedział w rozmowie z PAP, że jest to jest pierwszy nabór w tej perspektywie unijnej na innowacje w przedsiębiorstwach w woj. opolskim. Zaznaczył, że w tej unijnej perspektywie finansowej lat 2014-2020 innowacje, których dotyczy nabór, trzeba rozumieć jako projekty badawcze, "czyli powstawanie innowacji od pomysłu do rynku, czy od pomysłu do przemysłu".

"Chodzi o projekty zawierające nie badania podstawowe, ale badania przemysłowe, prace rozwojowe. Jeżeli ten element wystąpi w projekcie, to wtedy przedsiębiorcy mogą otrzymać dotacje również na wyposażenie takiej części badawczo-rozwojowej. Ale warunek bezwzględny to to, aby były to projekty badawcze" - tłumaczył PAP Wrzeciono.

Nie może to być np. zakup nowoczesnej linii produkcyjnej z innego kraju. "Chodzi o to, by te nowe, innowacyjne rozwiązana, powstawały u nas w regionie" - podkreślił.

W regulaminie dotyczącym naboru podano, że w jego ramach mogą być realizowane jedynie projekty umożliwiające rozwój branż wskazanych jako inteligentne specjalizacje regionalne w Regionalnej Strategii Innowacji Województwa Opolskiego do roku 2020. Znalazły się wśród nich np. chemia, technologie budownictwa i drewna, przemysł maszynowy, metalowy i energetyczny oraz technologie rolno-spożywcze.

Woj. opolskie ma w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 blisko 950 mln euro. Na innowacje w przedsiębiorstwa w tym okresie przeznaczonych ma być w sumie 61,4 mln euro.

d27twaq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d27twaq