Trwa ładowanie...
d2kasfk
04-09-2014 17:30

Opolskie/ Region zaproponuje 68 projektów do Kontraktu Terytorialnego

Realizację 68 projektów zgłosi Opolszczyzna w ramach tzw. Kontraktu Terytorialnego, czyli umowy pomiędzy rządem a samorządem, określającej inwestycje istotne dla rozwoju kraju i województwa. Łączna wartość zaproponowanych projektów to ok. 1 mld 741 mln euro.

d2kasfk
d2kasfk

W czwartek projekt stanowiska negocjacyjnego samorządu woj. opolskiego do Kontraktu Terytorialnego przedstawiono w opolskim urzędzie marszałkowskim m.in. samorządowcom i uczelniom.

Kontrakt Terytorialny będzie obowiązującym w latach 2014-2020 porozumieniem pomiędzy rządem z samorządem regionu, dotyczącym koordynowania dużych, kluczowych dla województwa inwestycji. Ich finansowanie ma pochodzić z różnych źródeł, m.in. ze środków regionalnych i krajowych. Kontrakty te mają być negocjowane przez poszczególne województwa z ministerstwem infrastruktury i rozwoju.

Marszałek woj. opolskiego Andrzej Buła tłumaczył, że opolski Kontrakt Terytorialny to kilkadziesiąt pomysłów i planów Opolszczyzny, które powinny być "ważne nie tylko dla poszczególnych samorządowców albo marszałka, ale także dla rządu". Według Buły najważniejsze jest, by dzięki zapisanym w dokumencie inwestycjom rozwijały się przedsiębiorstwa. "Bardzo dużo czasu ostatnio poświęcam wizytom w firmach i widzę, że jest w nich ogromny potencjał" - zaznaczył i dodał, że chodzi np. wynegocjowanie projektów dotyczących sektora B+R.

Z przedstawionego podczas czwartkowego spotkania stanowiska negocjacyjnego wynika, że najwięcej zawartych w nim projektów dotyczy transportu, wspierania innowacyjnej gospodarki w regionie oraz gospodarki niskoemisyjnej w miastach.

d2kasfk

Wśród wpisanych do Kontraktu projektów z zakresu innowacyjnej gospodarki jest m.in. projekt dotyczący utworzenia Centrum Badań i Rozwoju Technologii przy Politechnice Opolskiej, w którym miałyby powstać laboratoria służące wsparciu technologii budownictwa niskoemisyjnego i innowacyjnych technologii diagnostycznych w zakresie wysokich napięć. Projekt Politechniki wart jest 6,4 mln euro. W projekcie Kontraktu znalazł się też pomysł Uniwersytetu Opolskiego, dotyczący rewitalizacji tzw. Królewskiej Akademii Nauk w Prószkowie, wart 8,5 mln euro, w której miałyby powstać laboratoria badawcze m.in. z obszaru bioróżnorodności czy biotechnologii.

W opolskim Kontrakcie przewidziano też środki na uzbrojenie zgłoszonych przez samorządy lokalne terenów inwestycyjnych. Kędzierzyn-Koźle chciałby uzbroić 282 hektary, Brzeg - 255 hektarów, a Nysa 156 hektarów.

21 mln euro zapisano natomiast na duży projekt zatytułowany "Wielokulturowy Śląsk", w ramach którego zaplanowano m.in. przebudowy, remonty i zakup wyposażenia dla jednostek kultury w regionie czy środki na konserwacje i digitalizacje zbiorów.

Wśród opolskich propozycji do Kontraktu Terytorialnego znalazły się także pieniądze na stypendia dla uczniów szkół gimnazjalnych czy ponadgimnazjalnych oraz pieniądze na wspieranie szkolnictwa zawodowego oraz dualnego - np. na dofinansowanie tworzonych przez pracodawców miejsc pracy.

d2kasfk

Jednym z największych kwotowo projektów w Kontrakcie jest modernizacja Odrzańskiej Drogi Wodnej za ok. 1,3 mld zł. Zakłada on podniesienie do IV klasy żeglowności całej długości rzeki dla potrzeb transportu, turystyki i ochrony przeciwpowodziowej oraz rozbudowę śródlądowych portów rzecznych na Odrze. Miałby to być projekt realizowany w ramach Strategii Rozwoju Polski Zachodniej 2020, dotyczący nie tylko woj. opolskiego, ale też dolnośląskiego, wielkopolskiego, lubuskiego i zachodniopomorskiego.

Wśród projektów dotyczących transportu w opolskim Kontrakcie Terytorialnym zapisano natomiast budowę obwodnic - m.in. Bąkowa, Olesna, Dobrzenia Wielkiego, Niemodlina, Nysy, Myśliny czy północnej obwodnicy Kędzierzyna-Koźla oraz obwodnicy Czarnowąs. W dokumencie znalazły się też inwestycje kolejowe - np. modernizacja linii Opole Zachodnie - Kędzierzyn-Koźle.

Zgodnie z przyjętym harmonogramem do 9 września propozycje opolskie zawarte w Kontrakcie Terytorialnym mają zostać wysłane do ministerstwa infrastruktury i rozwoju; do 30 września opolski Kontrakt Terytorialny musi zostać wynegocjowany ze stroną rządową. Również do 30 września woj. opolskie musi wysłać Regionalny Program Operacyjny na lata 2014-2020 do Komisji Europejskiej.

d2kasfk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2kasfk