Trwa ładowanie...
d16qu4g
31-12-2015 13:00

Opolskie/ W 2016 r. niewielkie zmiany w podatkach i opłatach lokalnych

W Opolu w 2016 r. nie wzrosną podatki i większość opłat lokalnych. Jedynie za odbiór ścieków mieszkańcy miasta będą płacić więcej. Rodziny wielodzietne zapłacą w Opolu mniej za śmieci. W Kędzierzynie-Koźlu i Nysie zmiany opłat lokalnych też będą niewielkie.

d16qu4g
d16qu4g

Skarbnik Opola Renata Ćwirzeń-Szymańska w rozmowie z PAP potwierdziła, że stawki podatków i opłat lokalnych w 2016 r. w mieście nie wzrosną. Mimo to wzrosną wpływy do budżetu z tego tytułu. M.in. dlatego, że - jak tłumaczyła Ćwirzeń-Szymańska - przyrasta tzw. baza podatkowa. "To znaczy, że mamy więcej powierzchni do opodatkowania, jeżeli chodzi o podatek od nieruchomości, co z kolei świadczy o tym, że Opole się rozwija" - wyjaśniła.

Podała, że zakładane na 2016 r. w Opolu wpływy z podatku od nieruchomości mają wynieść 84,7 mln zł. To o ponad 4,7 mln zł więcej w porównaniu z 2015 r.

Skarbik Opola dodała, że po przeprowadzeniu analiz dokonano zmniejszenia, uproszczenia i spłaszczenia niektórych stawek podatku od środków transportu. "Obniżyliśmy na rok 2016 przypis tego podatku o 100 tys. zł, bo widzimy jego znaczący przyrost. To znaczy, że pozwoliliśmy sobie na niewielkie zmniejszenie wpływów po to, by być bardziej konkurencyjnymi dla firm transportowych w stosunku do innych gmin. Chcemy być atrakcyjnym miastem również pod tym kątem" - dodała.

Od Nowego Roku nie wzrosną ceny biletów komunikacji miejskiej w Opolu. Wyższe będą natomiast ceny ścieków odbieranych przez opolskie Wodociągi i Kanalizację (WiK) od mieszkańców Opola i pięciu ościennych gmin - Izbicka, Komprachcic, Prószkowa, Tarnowa Opolskiego i Dąbrowy. Podwyżki te zaakceptowała opolska rada miasta. Nie wzrosną ceny za dostarczanie wody czy za odbiór ścieków przemysłowych.

d16qu4g

Jak tłumaczył prezes WiK Opole Zbigniew Leszczyński, odbiór metra sześc. ścieków w Opolu oraz kilku podopolskich gminach, gdzie odbiorcy mają taką samą stawkę, od 1 stycznia będzie droższy o 49 gr w stosunku do tego roku. Za metr sześc. ścieków mieszkańcy miasta i tych gmin zamiast 3 zł 92 gr zapłacą 4 zł 41 gr netto. "Głównym powodem tej podwyżki cen ścieków jest decyzja poprzedniego zarządu WiK, który zdecydował się na inwestycję w gminach ościennych, polegającą na rozbudowie sieci kanalizacyjnej" - mówił Leszczyński.

Na ulgę dotyczącą cen wywozu śmieci mogą liczyć rodziny wielodzietne - z trójką i większą liczbą dzieci. Od maja 2016 r. za usługę tę zapłacą o 30 proc. mniej. W uzasadnieniu przyjętej już w tej sprawie uchwały Rady Miasta Opola zapisano, że obniżka ma dotyczyć ponad 10,2 tys. opolan, a budżet miasta będzie ona kosztować mniej więcej pół mln zł rocznie. Wyliczono np., że jeśli obecnie 5-osobowa rodzina segregująca odpady płaci za to 65 zł, po zniżce ma płacić 45 zł 50 gr, czyli o 19 zł 50 gr mniej. Uchwałę w tej sprawie przyjęto na ostatniej w tym roku sesji rady miasta.

Jarosław Jurkowski z Urzędu Miasta w Kędzierzynie-Koźlu (Opolskie) przekazał PAP, że o 1 proc. mają wzrosnąć od Nowego Roku podatki od nieruchomości - np. budynków mieszkalnych, gospodarczych, budynków czy gruntów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Podatek za tzw. grunty pozostałe ma z kolei być wyższy o 5 proc. Nie wzrosną w Kędzierzynie-Koźlu opłata targowa ani ceny biletów komunikacji miejskiej. Jurkowski dodał, że według planu wpływy z podatków i opłat lokalnych utrzymają się na takim samym poziomie, co w 2015 r. - czyli ok. 74,5 mln zł.

Do końca lipca 2016 r. nie wzrosną też w Kędzierzynie-Koźlu opłaty za wodę i ścieki. Wtedy - jak dodał Jurkowski - radni będą podejmować dalsze decyzje. Obecnie 1 metr sześc. wody kosztuje w Kędzierzynie-Koźlu 3,92 zł brutto, a 1 metr sześc. ścieków - 7,64 zł brutto.

d16qu4g

Z informacji przekazanych PAP przez Urząd Miejski w Nysie (Opolskie) wynika, że w mieście tym nie będzie podwyżki podatku od środków transportowych. Wzrosną natomiast stawki podatku od nieruchomości - od budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej w sklepach wielkopowierzchniowych pow. 2 tys. metrów kw., z kwoty 20 zł 80 gr do 22 zł 86 gr za 1 metr kw. Wyższa będzie też stawka podatku od budowli służących zbiorowemu zaopatrzeniu w wodę oraz odprowadzaniu i oczyszczeniu ścieków - wzrośnie z 0,6 proc. do 2 proc. ich wartości.

Wyższa będzie też w Nysie - ale tylko część - stawek opłat targowych; a także dostarczana woda (o 6 gr za metr sześc.) oraz odbierane ścieki (o 19 gr za metr sześć.). Nie jest natomiast planowana podwyżka cen biletów komunikacji miejskiej.

d16qu4g
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d16qu4g