Trwa ładowanie...
wdowy

OPZZ chce zadbać o wdowy i wdowców. Proponuje podniesienie świadczeń

Nie jest łatwo utrzymać się emerytom po śmierci małżonka. Niskie emerytury, drogie leki, stałe opłaty to trudna rzeczywistość. OPZZ chce jednak podnieść świadczenia dla owdowiałych seniorów.

Share
OPZZ chce zadbać o wdowy i wdowców. Proponuje podniesienie świadczeń
Źródło: East News, Fot: Stanislaw Kowalczuk/East News
d4dpmi9

Jak pisze dziennik „Super Express”, polska bieda coraz częściej ma twarz samotnego emeryta lub emerytki. Dane GUS-u pokazują, że prawie 400 tys. seniorów żyje samotnie.

- Widzimy, że w tej chwili jednoosobowe gospodarstwa mają najgorzej. Szczególnie trudno jest wdowom, bo mają niższe świadczenia od mężczyzn i po śmierci męża znajdują się na skraju ubóstwa - mówi Wiesława Taranowska, wiceprzewodnicząca OPZZ dla „SE”.

d4dpmi9

OPZZ chciałoby, aby wdowy i wdowcy mogli dostawać 25 proc. emerytury zmarłego współmałżonka. Aktualnie w przypadku straty partnera, można liczyć na rentę rodzinną w postaci 85 proc. emerytury zmarłego męża lub żony. Jest jednak jeden warunek. Jeżeli ma się prawo do własnego świadczenia, to trzeba wybrać, co jest dla korzystniejsze i w ramach którego pobieramy pieniądze.

Zobacz też: Rząd pracuje nad korzystnymi dla najbiedniejszych zmianami w planach kapitałowych

Pomysł związku polega na tym, aby emeryt mógł zachować swoje świadczenie, a do tego pobierać 25 proc. z zmarłego współmałżonka. Pomogłyby to wielu seniorom w naszym kraju.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4dpmi9

Podziel się opinią

Share
d4dpmi9
d4dpmi9