OPZZ w sprawie ograniczenia handlu w niedziele i święta
Według Ogólnopolskiego Porozumienia Związków
Zawodowych należy rozważyć dopuszczalność pracy w niedziele i
święta, gdyby ustawowo zagwarantowana była pełna dobrowolność
wykonywania takiej pracy, a wynagrodzenie za nią zwiększone
przynajmniej o 100 proc.
W stanowisku przesłanym PAP w poniedziałek OPZZ przypomniało, że od dłuższego czasu trwa dyskusja nad poselskim projektem nowelizacji Kodeksu pracy, w którym zawarto m.in. istotne ograniczenia dopuszczalności pracy w niedziele i święta. Projektem LPR w tej sprawie Sejm zajął się w połowie ubiegłego roku.
Według OPZZ, należy wypracować rozwiązania prawne, które byłyby kompromisem, godzącym interesy pracodawców, pracowników i konsumentów.
Związkowcy podkreślili, że obecnie "nadmierne rozpowszechnienie pracy w niedziele i święta narusza konstytucyjne prawa pracownika do pełnego odpoczynku, sprzyja nieprzestrzeganiu przez pracodawców przepisów prawa pracy regulujących te zagadnienia, powoduje znaczącą zmianę w sposobie życia społeczeństwa i osłabienie prawidłowego funkcjonowania więzi rodzinnych".
Jednocześnie OPZZ wskazuje, że drastyczne ograniczenie pracy w niedziele i święta spowoduje utratę zatrudnienia dla wielu osób, może też wpłynąć na obniżenie wzrostu gospodarczego i wzrost cen.
W opinii związkowców, pracodawca powinien uzyskać na piśmie zgodę pracownika na wykonywanie pracy w niedziele i dni świąteczne, a procedury te powinny być prowadzone przy udziale związków zawodowych. Ponadto praca w te dni powinna być pod szczególnym nadzorem inspektorów Państwowej Inspekcji Pracy.
OPZZ dodało, że popiera propozycję określenia poszczególnych świąt, w których wykonywanie pracy będzie zakazane.
Nowelizacją Kodeksu pracy Sejm zajął się w maju ubiegłego roku. Prace nad nim trwają w komisjach. Projekt autorstwa LPR zakazuje pracy w niedzielę i święta w dużych placówkach handlowych: hiper- i supermarketach, a w innych to prawo ogranicza.
Według projektu, praca byłaby dozwolona w niedziele i święta za pisemną zgodą pracownika m.in. w transporcie i w komunikacji, w aptekach, w hotelach, na stacjach benzynowych, podczas targów, wystaw oraz w małych sklepach spożywczych.
Pracownik nie mógłby odmówić pracy w niedzielę lub święta, jeżeli byłaby ona m.in. konieczna dla ratowania zdrowia i życia, usunięcia awarii, a także zapewnienia bezpieczeństwa.
Podobną nowelizację Kodeksu, zawierającą zakaz pracy w niedziele i święta, parlament uchwalił w 2001 roku, jednak wówczas zawetował ją prezydent Aleksander Kwaśniewski.