Trwa ładowanie...
d1dmrp5
06-02-2017 16:35

Orlen i PGNiG rozszerzają współpracę w poszukiwaniu węglowodorów

Orlen Upstream i PGNiG podpisały umowę o potencjalnej współpracy w poszukiwaniach węglowodorów. Orlen Upstream udostępni PGNiG dane sejsmiczne dotyczące koncesji Garwolin w centralnej Polsce - poinformowała w poniedziałek gazowa spółka.

d1dmrp5
d1dmrp5

Chodzi o tzw. badania sejsmiczne 3D wykonane w ramach badań na obszarze koncesji Garwolin, wchodzącej w skład realizowanego przez grupę Orlen projektu Karbon. Partnerzy współpracują już na terenie zachodniej, centralnej i południowo-wschodniej Polski.

Dzięki porozumieniu Orlen Upstream i PGNiG rozszerzą współpracę o objęty częścią koncesji Garwolin fragment naftowego basenu lubelskiego. W centralnej Polsce oba koncerny współpracują już w ramach sąsiedniej koncesji należącej do FX Energy z grupy Orlen.

Umowa rozszerza teren dotychczasowej współpracy w tym rejonie o fragment koncesji, który objęty został trójwymiarowym zdjęciem sejsmicznym wykonanym przez Grupę Orlen w pierwszej połowie 2016 roku. Badania prowadzono, by potwierdzić występowanie na tym obszarze potencjalnych "akumulacji" węglowodorów w skałach z okresu karbonu i dewonu.

Po zakończeniu interpretacji danych, planowanej na połowę bieżącego roku, strony zdecydują o kontynuacji współpracy. Do 2009 roku w rejonie tym prowadzone było wydobycie gazu ziemnego z odkrytego wspólnie przez PGNiG i FX Energy złoża Wilga - co pozwala na wstępną pozytywną ocenę perspektywiczności tego obszaru.

d1dmrp5

W lipcu 2016 roku Orlen Upstream i PGNiG podpisały list intencyjny o współpracy w zakresie poszukiwania, rozpoznawania i wydobywania węglowodorów na nowych obszarach w Polsce. Jako jeden z rejonów potencjalnej współpracy wskazywano właśnie tzw. basen lubelski.

Orlen i PGNiG pracują razem od 2007 roku. Obecnie współpracują w ramach czterech projektów obejmujących 14 krajowych koncesji w zachodniej Polsce (obszary Sieraków i Płotki), w centrum kraju (obszar Warsaw South) i w jego południowo-wschodniej części (obszar Bieszczady).

Prowadzone są prace sejsmiczne, wiertnicze i przygotowania do uruchomienia produkcji ze złóż w kilku lokalizacjach w centralnej i południowej części kraju. W październiku ubiegłego roku zakończone zostało zagospodarowanie złoża Karmin (obszar Płotki), w wyniku czego zwiększono uzyskiwany wspólnie, dzienny poziom wydobycia surowca.

Ze złóż, których eksploatacja odbywa się w ramach umów pomiędzy partnerami, dzienny poziom wydobycia sięga 2,7 tys. boe (baryłek ekwiwalenty ropy naftowej) dziennie.

d1dmrp5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1dmrp5