Trwa ładowanie...
d15stxy

Orlen miał w I kw. '14 r. 64 mln zł zysku netto, lepiej od konsensusu (opis)

24.04. Warszawa (PAP) - Zysk netto grupy PKN Orlen wyniósł w pierwszym kwartale 2014 roku 64 mln zł wobec 6 mln zł zysku konsensusu. Utrudnieniem dla działalności spółki w tym...

d15stxy
d15stxy

24.04. Warszawa (PAP) - Zysk netto grupy PKN OrlenPKN Orlen (Zobacz notowania spółki ») wyniósł w pierwszym kwartale 2014 roku 64 mln zł wobec 6 mln zł zysku konsensusu. Utrudnieniem dla działalności spółki w tym okresie było słabe otoczenie segmentu rafineryjnego, ale wsparciem dla wyników był rekordowy zarobek w detalu i pozytywny wpływ petrochemii.

Zysk operacyjny w pierwszym kwartale wyniósł 254 mln zł i był wyższy od średniej prognoz na poziomie 110 mln zł.

EBIT LIFO wyniósł 431 mln zł wobec 355 mln zł oczekiwanych przez rynek.

EBITDA wyniosła 776 mln zł. Średnia prognoz analityków zakładała, że będzie to 665 mln zł.

d15stxy

Przychody z kolei ukształtowały się na poziomie 24.119 mln zł wobec prognozowanych 25.886 mln zł.

Na wyniki koncernu w I kwartale istotny wpływ miał spadek marży rafineryjnej i dyferencjału Brent/Ural oraz umocnienie średniego kursu złotego względem dolara i osłabienie względem euro. Jednocześnie odnotowano spadek średnich cen ropy naftowej o 5 USD/bbl w stosunku do I kwartału 2013 r.

"W ciągu ostatnich trzech miesięcy, mimo gorszych niż rok wcześniej warunków rynkowych dla branży, wypracowaliśmy wynik EBITDA LIFO na poziomie blisko 1 mld zł. Rezultat zawdzięczamy znakomitym wynikom detalu i petrochemii. W wynikach widzimy już też efekty zakupu kanadyjskiej spółki bowiem w minionym kwartale odnotowaliśmy pierwsze zyski w segmencie wydobycia. Niestety z wciąż trudnym otoczeniem ekonomicznym zmaga się segment rafinerii, co znajduje negatywne odzwierciedlenie w rezultatach finansowych" - poinformował cytowany w komunikacie Jacek Krawiec, prezes OrlenuOrlenu.

Dodał, że szczególnym wyzwaniem dla jest sytuacja Orlen Lietuva.

d15stxy

"(...) przy niekorzystnych warunkach rynkowych i makroekonomicznych, próbujemy zmniejszać koszty (na Litwie - PAP), ale potencjał podejmowanych w ostatnich latach wewnętrznych działań restrukturyzacyjnych już się wyczerpuje. Dlatego w ostatnich dniach przedstawiliśmy sytuację premierowi Litwy podkreślając, iż z naszego punktu widzenia konieczne jest natychmiastowe wdrożenie przez tamtejsze władze konkretnych rozwiązań, które pomogą zmniejszyć koszty logistyczne OrlenOrlen Lietuva" - dodał.

Strata operacyjna segmentu rafineryjnego PKN OrlenPKN Orlen wyniosła w I kw. 2014 roku 115 mln zł wobec 34 mln zł straty przed rokiem.

Spółka podaje, że nastąpił wzrost wolumenów sprzedaży w Czechach o 20 proc., przy porównywalnej sprzedaży w Polsce. Jednak obciążeniem była niższa sprzedaż na rynkach obsługiwanych przez Orlen Lietuva.

"Utrzymujące się niekorzystne czynniki rynkowe i związana z nimi konieczność optymalizacji kosztów spowodowały ograniczenie przerobu ropy w litewskiej rafinerii o 41 proc." - napisano w raporcie.

d15stxy

Obszar detaliczny miał z kolei w tym okresie 144 mln zł zysku wobec 37 mln zł zysku rok wcześniej. Jak podał OrlenOrlen, detal zanotował rekordowy wynik. W tym obszarze nastąpił wzrost wolumenów o 6 proc. Widoczny był też wzrost marż paliwowych i pozapaliwowych oraz umocnienie udziałów koncernu na wszystkich rynkach.

EBIT w obszarze petrochemicznym wyniósł w I kw. 371 mln zł, podczas gdy rok wcześniej było to 505 mln zł. Wolumeny sprzedaży segmentu wzrosły o 4 proc.

"Na polskim rynku koncern odnotował w tym okresie wzrost sprzedaży nawozów o 13 proc. (r/r) oraz PTA o 6 proc. (r/r). Z kolei w Czechach o 18 proc. (r/r) wzrosła sprzedaży poliolefin. Rezultat finansowy wsparło osłabienie kursu złotówki względem euro, a obciążyło pogorszenie marż handlowych" - napisano w komunikacie.

W obszarze wydobywczym zanotowano 14 mln zł zysku operacyjnego wobec 6 mln zł straty przed rokiem.

d15stxy

"Dzięki przejęciu kanadyjskiej spółki TriOil Resources Ltd, średnie wydobycie koncernu w I kwartale 2014 r. wyniosło 3,7 tys. boe/d. W tym czasie w ramach bieżącej działalności operacyjnej w Kanadzie, TriOil wykonał 8 nowych otworów brutto (6,3 netto)" - poinformowała spółka.

Dźwignia finansowa wyniosła 24,8 proc. Nastąpił przejściowy wzrost zadłużenia ze względu na zwiększenie kapitału pracującego i odkup transzy zapasów obowiązkowych. (PAP)

morb/ map/

d15stxy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d15stxy