Trwa ładowanie...
d3ervc2
d3ervc2
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Orlen zaczął przejmować akcje spółki notowanej na amerykańskiej giełdzie

PKN Orlen, za pośrednictwem swojej spółki zależnej Orlen Upstream, zawarł umowę, która rozpoczyna procedurę przejęcia całościowego pakietu akcji FX Energy, spółki notowanej na nowojorskiej giełdzie NASDAQ - poinformował we wtorek płocki koncern.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d3ervc2

"Uzgodniona kwota 1,15 dol. (4,27 zł) za akcję zwykłą i 25 dol (92,87 zł) za akcję uprzywilejowaną, przekłada się na wartość transakcji wynoszącą ok. 83 milionów dol. (około 308 mln zł). Akwizycja powiększy bazę zasobową (2P) Koncernu o 8,4 mln baryłek ekwiwalentu ropy (boe)" - napisano w komunikacie.

Jak dodano, oferta została zaakceptowana przez Radę Dyrektorów FX Energy.

"W wyniku podpisanej umowy Orlen Upstream ogłosi wezwanie na akcje spółki. W przypadku uzyskania wymaganego progu akcji zgłoszonych przez akcjonariuszy FX Energy w odpowiedzi na wezwanie, Orlen Upstream wykupi je za pośrednictwem spółki specjalnego przeznaczenia powołanej w USA. Łączna wartość nabycia FX Energy, po uwzględnieniu zadłużenia netto spółki wyniesie około 119 mln dol. (czyli około 442 mln zł)" - dodano.

d3ervc2

Jak powiedział cytowany w komunikacie prezes PKN Orlen Jacek Krawiec, zgodnie z założeniami strategii w obszarze upstream koncern konsekwentnie zmierza do osiągnięcia potencjału wydobywczego na poziomie 6 mln boe/na rok w 2017 r. "Zainicjowaliśmy dziś formalnie proces akwizycji FX Energy, który będzie kolejnym istotnym krokiem w budowaniu portfela poszukiwawczo-wydobywczego w kraju i za granicą. Pozwoli to na jego zbilansowanie poprzez rozbudowę o aktywa konwencjonalne i rozpoczęcie wydobycia węglowodorów przez PKN Orlen w Polsce" - powiedział.

Aktywa FX Energy w Polsce znajdują się na dwóch obszarach (Płotki i Edge) zlokalizowanych na terenach Niżu Polskiego. Spółka dysponuje również blokiem poszukiwawczym w basenie lubelskim, sąsiadującym z posiadanymi przez Orlen Upstream koncesjami (Wołomin oraz Garwolin) oraz prowadzi wydobycie z konwencjonalnych złóż ropy naftowej w USA na terenie stanów Montana i Nevada.

Na obszar Płotki składają się 4 bloki koncesyjne położone w województwie wielkopolskim, w rejonie o dobrym rozpoznaniu geologicznym i licznych odkrytych złożach węglowodorów.

"Głównym celem poszukiwawczym i formacją perspektywiczną są tu piaskowce czerwonego spągowca zalegające na głębokości powyżej 2000 m. Rejon koncesji uznawany jest za najbardziej perspektywiczny obszar poszukiwań w formacji tego typu w Polsce i cechuje się niskim ryzykiem poszukiwawczym. FX Energy posiada 49 proc. udziałów (pozostałe należą do PGNiG) w 7 produkujących złożach, z których wydobycie (netto) wynosi ok. 350 tys. m sześc/d gazu ziemnego zaazotowanego. Obszar Edge składa się z 4 bloków poszukiwawczych, w których spółka posiada 100 proc. udziałów. Głównymi formacjami perspektywicznymi w obszarze koncesji są węglany cechsztyńskie i dewońskie. W obszarze jednego z bloków odkryto w 2013 r. złoże Tuchola, które obecnie znajduje się w fazie przygotowania do zagospodarowania w kierunku wydobycia" - napisano w komunikacie.

d3ervc2

W innym bloku poszukiwawczym znajdującym się w basenie lubelskim spółka FX Energy posiada 51 proc. udziałów oraz status operatora. Tu również mniejszościowym udziałowcem jest PGNIG. Głównym celem poszukiwawczym są piaskowce i mułowce karbońskie oraz węglanowe utwory dewońskie. Na obszarze koncesji dokonano w przeszłości komercyjnego odkrycia (złoże gazu o nazwie Wilga).

"Zawarcie umowy to pierwszy krok w kierunku zakupu spółki, a zakończenie transakcji przewidywane jest w czwartym kwartale bieżącego roku lub w pierwszym kwartale 2016 r. Wykup udziałów od akcjonariuszy spółki, Orlen Upstream zrealizuje z wykorzystaniem spółki specjalnego przeznaczenia (SPV), która zostanie połączona z FX Energy. W chwili przejęcia spółka zostanie wycofana z NASDAQ. Równolegle trwa uzyskiwanie pozytywnej oceny organów ochrony konkurencji w Polsce, Stanach Zjednoczonych oraz w innych państwach, w których będzie to uzasadnione działalnością Grupy Orlen" - dodano.

d3ervc2

Podziel się opinią

Share

d3ervc2

d3ervc2