Osiągnięto kompromis ws. planu antykryzysowego
Przywódcy państw UE osiągnęli na
szczycie w Brukseli porozumienie w sprawie listy i finansowania
projektów energetycznych objętych planem pobudzenia unijnej
gospodarki. Zastrzegli jednak, że środki muszą być wydane do końca
2010 roku.
20.03.2009 | aktual.: 20.03.2009 08:19
Chodzi o zaproponowany przez Komisję Europejską 29 stycznia plan stymulowania gospodarki przez dofinansowanie kwotą 5 mld euro z budżetu UE projektów inwestycyjnych. Zdecydowana większość z nich to projekty energetyczne, na które KE chce wydać około 4 mld euro.
_ Zgodziliśmy się w sprawie finansowania i konkretnych projektów. Jestem bardzo szczęśliwy _- ogłosił szef Komisji Europejskiej Jose Barroso. Tłumaczył, że przełomowe dla porozumienia było ustalenie, że pieniądze na projekty będą musiały być wydane w 2009 i 2010 r. W przypadku wielu projektów z listy, które - jak gazociąg Nabucco - są dalekie od realizacji, może się to okazać trudne. Środki niewydane po 2010 r. przepadną.
Premier Czech Mirek Topolanek podkreślał, że jest to kompromis akceptowalny dla wszystkich.
Projekty dotyczące Polski zostaną zasilone ok. 500 mln euro. Oprócz 180 mln euro dla elektrowni w Bełchatowie oraz 80 mln euro dla terminalu gazowego LNG w Świnoujściu, przewidziane jest wsparcie dla rozwoju internetu szerokopasmowego na terenach wiejskich. Po zapłaceniu polskiej składki na sfinansowanie projektów z listy, korzyści Polski z tego programu mogą sięgnąć 330 mln netto.
Źródła bliskie polskiego premiera zapewniły, że w ciągu negocjacji na szczycie projekty dotyczące Polski nie uległy zmianie.
Propozycja antykryzysowego planu budziła opór wielu krajów, przede wszystkim Niemiec. Berlin argumentował, że długoterminowe projekty wcale nie przyczynią się bezpośrednio do pobudzenia gospodarki.
5 mld euro to zaledwie ok. 1 proc. wydatków wszystkich krajów UE na pobudzenie gospodarki, szacowanych łącznie na 400 mld euro.