Ostatnie dni na wykorzystanie urlopu

Do 30 września należy wykorzystać zaległy urlop. Jeśli pracownik nie wywiąże się z tego terminu, na przymusowy wypoczynek wyśle go pracodawca

Ostatnie dni na wykorzystanie urlopu

02.09.2013 | aktual.: 04.11.2013 13:30

Wraz z początkiem roku kalendarzowego pracownik nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 20 lub 26 dni (w zależności od stażu pracy)
. Zgodnie z art. 161 kodeksu pracy pracodawca jest obowiązany udzielić pracownikowi urlopu wypoczynkowego w danym roku kalendarzowym. Może to jednak zrobić jedynie na wniosek pracownika i tylko w zaproponowanym lub zaakceptowanym przez niego terminie.

Przełożony nie ma prawa samodzielnie decydować o wysłaniu pracownika na urlop ani narzucać mu terminu wypoczynku. Wyjątkiem jest sytuacja, w której pracownik rozstaje się z firmą - wówczas pracodawca może nakazać mu wykorzystanie wolnego, a pracownik jest zobowiązany zastosować się do takiej decyzji.

- Urlopu niewykorzystanego w danym roku należy pracownikowi udzielić najpóźniej do dnia 30 września następnego roku kalendarzowego. Urlop ten powinien się zatem rozpocząć nie później niż w ostatnim dniu września, w którym pracownik miał świadczyć pracę zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy – wyjaśnia adw. Łukasz Berg, prowadzący Kancelarię Adwokacką w Gdańsku.

Pracodawca powinien z odpowiednim wyprzedzeniem poinformować pracowników o liczbie przysługujących im dni zaległego urlopu i zachęcać do wykorzystania go w odpowiednim terminie.

Co jednak zrobić, jeśli mimo ponagleń, pracownik nie wnioskuje lub nie zgadza się na wykorzystanie należnych mu wolnych dni? Sąd Najwyższy w wyroku z 24 stycznia 2006 r. (I PK 124/05) stwierdził, że pracodawca może wysłać pracownika na zaległy urlop wypoczynkowy, nawet gdy ten nie wyraża na to zgody.

Za nieudzielenie wolnego po terminie 30 września pracodawca może dostać mandat. Kara grzywny wynosi od 1 tys. zł do 30 tys. zł. „W 2011 r. dzięki działaniom inspekcji pracy skontrolowani pracodawcy udzielili zaległych urlopów ponad 47,2 tys. pracowników – podaje 'Dziennik Gazeta Prawna'. Po zmianie przepisów w 2012 r. firmy po interwencji PIP wysłały na zaległy wypoczynek 7,1 tys. osób”.

ES,AS.WP.PL

prawo pracyprawozaległy urlop
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (46)