Trwa ładowanie...
d4hrfxi

Oświadczenie ABW ws. publikacji dziennika "Polska The Times" (komunikat)

...

Share
d4hrfxi

21.08. Warszawa - ABW informuje:

W związku z nieprawdziwymi informacjami zawartymi w publikacji pt. "Wassermann oskarża ABW o matactwa w sprawie Olewnika" autorstwa Leszka Szymowskiego, która ukazała się w dzisiejszym wydaniu dziennika "Polska The Times", oświadczamy, że:

  1. Artykuł powstał w oparciu o korespondencję między Sejmową Komisją Śledczą wyjaśniającą okoliczności porwania i zabójstwa Krzysztofa Olewnika a Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Treści korespondencji autor najwyraźniej nie zna, a swoją wiedzę na ten temat czerpie od informatora, który zwyczajnie wprowadza go w błąd.
  1. Wbrew temu, co twierdzi autor publikacji, Komisja nie pytała o czynności dochodzeniowo-śledcze w stosunku do nadkomisarza Wojciecha Kęsickiego, lecz o ewentualne działania ABW w sprawie porwania i zabójstwa Krzysztofa Olewnika.
  1. Autor mija się też z prawdą, gdy pisze, że: "ABW nie potwierdziła ani nie zaprzeczyła związkom z tymi osobami [o które pytała Komisja]". W rzeczywistości Agencja udzieliła Komisji jednoznacznej odpowiedzi w tej sprawie.
  1. Informator redaktora Szymowskiego ma wprawdzie rację, twierdząc, że ABW prowadzi Centralną Ewidencję Zainteresowań Operacyjnych - CEZOP (będącą zbiorem informacji przekazywanych przez inne służby specjalne), ale przemilcza fakt, że nie zawsze tak było. Przecież w okresie rządów PiS, ze względu na brak podstawowych aktów prawnych (za ich przygotowanie odpowiedzialny był ówczesny Koordynator ds. Służb Specjalnych pan Zbigniew Wassermann) , ewidencja ta po prostu nie funkcjonowała.
  1. Na każdy wniosek Sejmowej Komisji Śledczej wyjaśniającej okoliczności porwania i zabójstwa Krzysztofa Olewnika Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego odpowiadała w sposób pełny i rzetelny, w oparciu o informacje, którymi dysponuje. Dlatego teza informatora dziennikarza gazety "Polska The Times", iż Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego ma jakikolwiek związek ze sprawą i próbuje zataić fakty dotyczące porwania i zabójstwa Krzysztofa Olewnika, jest nikczemnym kłamstwem.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ ral/

d4hrfxi

Podziel się opinią

Share
d4hrfxi
d4hrfxi