Oszczędność energii

Firmy technologiczne postrzegane są zwykle jako te,
które niszczą naturalne środowisko,
gdy tymczasem
są one bardzo aktywnymi uczestnikami wszelkich proekologicznych inicjatyw.

20.04.2009 | aktual.: 24.04.2009 10:03

Firmy technologiczne postrzegane są zwykle jako te, które niszczą naturalne środowisko, gdy tymczasem są one bardzo aktywnymi uczestnikami wszelkich proekologicznych inicjatyw.

Intela przedstawiać nie trzeba. Firma jest innowacyjna, co potwierdza jej pozycja na rynku. Chodzi nie tylko o nowatorstwo i wydajność procesorów, ale również o opracowywanie nowych technologii i rozwiązywanie problemów środowiskowych. Energooszczędność stała się kluczowym założeniem przy projektowaniu nowoczesnych procesorów i platform komputerowych, chodzi o jak najniższe zużycie energii i ochronę klimatu. Hasłami firmy stały się ekologiczne produkty, zrównoważony rozwój oraz partnerstwo środowiskowe.

W 1965 r. współzałożyciel Intela Gordon Moore stwierdził, że liczba tranzystorów na jednostkowej powierzchni krzemu będzie podwajać się mniej więcej co dwa lata (Prawo Moore’a). Ten wykładniczy wzrost w połączeniu z malejącym rozmiarem tranzystora przełożył się na większą wydajność, energooszczędność i mniejsze koszty. Przez 30 lat ilość energii zużywanej przez jeden tranzystor zmniejszyła się niemal 1 milion razy.

Niedawne przejście z technologii jednordzeniowej na wielordzeniową na trwałe zmieniło technikę obliczeniową, dając przy okazji większą energooszczędność platform.

45-nanometrowa technologia produkcyjna oparta na hafnie daje jeszcze większą energooszczędność. Przejście z technologii 65-nanometrowej na 45-nanometrową pozwoliło nie tylko zmniejszyć kości krzemowe, ale również zastosować więcej tranzystorów. Zapewnia to większą wydajność, a jednocześnie 30-proc. ograniczenie mocy przełączania tranzystora.

Intel Atom

Intel integruje cele środowiskowe z każdym aspektem projektowania i produkcji - wszystkie powyższe fakty mają pozytywny wpływ na środowisko. Ważne też (dla środowiska) było zrezygnowanie przez firmę z ołowiu i halogenu - dwóch materiałów, które od dziesięcioleci są wykorzystywane przez całą branżę elektroniczną, ale od niedawna budzą zastrzeżenia ze względu na wpływ, jaki mają na środowisko naturalne.

Najmniejszy procesor Intela, Atom, o powierzchni nie przekraczającej 25 mm2, jest oparty na zupełnie nowej mikroarchitekturze opracowanej specjalnie pod kątem niskiego poboru mocy i wysokiej wydajności. Jest to układ dla nowej klasy urządzeń przeznaczonych do korzystania z internetu, w tym urządzeń mobilnych oraz prostych i niedrogich komputerów internetowych. I dalej, znowu eko: technologie zarządzania takie jak Intel® vPro™ jeszcze bardziej ograniczają zużycie energii, zapewniając kontrolę nad zasilaniem urządzeń, a tym samym umożliwiając centralne zarządzanie zdalnymi komputerami, co z kolei pozwala zoptymalizować pobór mocy, a jednocześnie zachować ciągłość biznesową i stosować na bieżąco wszystkie kluczowe poprawki zabezpieczeń. Co jest bardziej ekologiczne, stacjonarny komputer wyposażony w dwa procesory Pentium 945 czy notebook oparty na technologii procesorowej Centrino® Pro™ (z procesorem C2D T7700)? Stacjonarny komputer potrzebuje 17 razy więcej energii... komentarz jest zbędny.

Budowa coraz mniejszych procesorów to też wbrew pozorom działanie proekologiczne. Wystarczy powiedzieć, że w ciągu 3 lat moc obliczeniowa 6 stelaży z serwerami zaczęła być oferowana przez systemy sześciokrotnie mniejsze i zużywające ośmiokrotnie mniej energii. Rachunek znowu jest prosty: redukcja zajmowanej powierzchni o 83 proc. i zmniejszenie rocznych kosztów energii o 87 proc.

Zastosowanie technologii wirtualizacji w centrum danych to kolejny krok do efektywniejszego wykorzystania serwerów. Możliwość skonsolidowania wielu aplikacji w jednym serwerze przyczynia się do ograniczenia zużycia energii oraz kosztów prowadzenia centrum danych.

Inicjatywy i projekty

W 2007 r. Intel i Google zawarły porozumienie z WWF w celu powołania inicjatywy Climate Savers Computing - współpracy między świadomymi konsumentami, firmami i organizacjami ochrony środowiska. Inicjatywa promuje projektowanie, wdrażanie i stosowanie inteligentnych technologii, które zwiększają efektywność zasilania komputerów i ograniczają zużycie energii w stanie nieaktywnym. Celem inicjatywy jest oczywiście zwiększenie energooszczędności komputerów o połowę, co będzie oznaczało łączne zmniejszenie kosztów energii o około 5,5 mld dolarów.

Tu znowu warto wspomnieć o Cisco, które wspólnie z NASA opracowuje platformę do monitorowania zmian klimatycznych. Internetowa platforma monitorująca o nazwie "Planetary Skin" będzie umożliwiała rejestrowanie, gromadzenie i analizowanie danych na temat warunków panujących w globalnym środowisku naturalnym oraz tworzenie na tej podstawie zaawansowanych raportów.

Cisco i NASA rozpoczną współpracę w ramach "Planetary Skin" serią projektów pilotażowych, w tym projektem "Rainforest Skin", którego pierwsza wersja zostanie przeprowadzona w przyszłym roku. Działalność projektu "Rainforest Skin" będzie skupiona na analizie obszarów o zmniejszającej się powierzchni lasów tropikalnych oraz na znalezieniu sposobu wdrożenia sieci czujników monitorujących stan lasów deszczowych. Pozwoli też przetestować sposoby rejestrowania, analizowania i prezentowania informacji na temat zmian poziomu dwutlenku węgla w lasach deszczowych w przejrzysty i użyteczny sposób. Według naukowców proces wyniszczania lasów deszczowych przyczynia się do trwałego podnoszenia poziomu związków węgla w atmosferze, co jest istotnym czynnikiem powodującym efekt globalnego ocieplenia.

Cisco wnosi do projektu swoje doświadczenie i wiedzę na temat technologii sieciowych i innowacji. Dział internetowych rozwiązań dla biznesu (Internet Business Solutions) Cisco dysponuje wyjątkowym połączeniem znajomości świata biznesu, nauki, ekonomii i polityki. Zgromadzeni tu specjaliści będą przeprowadzać złożone analizy danych i procesy modelowania, korzystając z wiedzy na temat architektury IP nowej generacji, dzięki której wskażą optymalny sposób opracowania wstępnej wersji, powielenia i rozszerzania platformy "Planetary Skin" na potrzeby milionów uczestników projektu.

Nie koniec na tym, bo jest jeszcze program "Planetary Skin" prowadzony wspólnie z ONZ, międzynarodowymi bankami rozwoju, firmami, organizacjami międzynarodowymi, uniwersytetami, ośrodkami badawczymi, organizacjami pozarządowymi i fundacjami. Uczestnicy programu "Planetary Skin" wnoszą do niego swoje wyjątkowe umiejętności, zasoby i technologie, dzięki którym możliwe będzie opracowanie systemu wspomagania decyzji ułatwiającego efektywne zarządzanie zasobami naturalnymi, takimi jak biomasa, woda, grunty i energia. Pozwoli on także zarządzać ryzykiem związanym ze zmianami klimatu, takim jak podnoszenie się poziomu mórz, susze i epidemie. Obejmie też nowe rynki inwestycji ekologicznych w zakresie związków węgla, wody i bioróżnorodności.

Warto też wiedzieć, że w ramach "Green Grid" globalnego konsorcjum realizującego program zmniejszenia wydatków na zasilanie są takie informatyczne tuzy jak: AMD, APC, Dell, HP, IBM, Intel, Microsoft, Rackable Systems, Spraycool, Sun Microsystems i VMWare.

Lech Piesik
Gazeta Bankowa

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także