Oszuści z rozmachem naciągali Polaków. Straty na ćwierć miliona złotych
38-letni mieszkaniec Jaworzna, od lutego do października 2023 roku poprzez aukcje internetowe, a także stacjonarnie w sklepie sprzedawał podróbki akcesoriów do telefonów z podrobionymi logo znanych na całym świecie marek. Mężczyzna usłyszał 924 zarzutów.
Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą jaworznickiej komendy, w miejscu prowadzenia sklepu stacjonarnego, zabezpieczyli 726 sztuk akcesoriów oznaczonych podrobionymi znakami towarowymi znanych i cenionych marek o wartości blisko 60 tysięcy złotych.
Natomiast jak ustalili śledczy łączna suma strat poniesiona przez pokrzywdzonych producentów szacuje się na kwotę ponad ćwierć miliona złotych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Na koncie ma 9,5 mln zł. Jak do tego doszedł? "Byłem młodym pelikanem" Marcin Iwuć w Biznes Klasie
Usłyszał zarzuty za handel podróbkami
Analiza śledczych, a także zebrany materiał dowodowy w sprawie pozwolił na przedstawienie mężczyźnie aż 924 zarzutów. Grozi mu 5 lat więzienia. Mężczyzna przyznał się do zarzucanych czynów twierdząc, że nie miał świadomości, że tego typu handel jest niedozwolony.
Policjanci 20 marca bieżącego roku skierowali do prokuratury akt oskarżenia wobec podejrzanego. Mężczyzna odpowie przed sądem.
Co reguluje prawo własności przemysłowej?
Prawo własności przemysłowej chroni między innymi znaki graficzne towarów oraz przedsiębiorców, którzy je wytwarzają. Oznacza to, że ich produkcja i sprzedaż przez nieuprawnione podmioty jest przestępstwem.
W Polsce ochrona własności np. do wynalazków jest zapewniona na mocy ustawy z dnia 30 czerwca 2000 roku – Prawo własności przemysłowej. To akt normatywny, który w sposób kompleksowy reguluje kwestie związane z uzyskiwaniem i ochroną prawną określonych wartości. Ochrona własności przemysłowej dotyczy:
- znaków towarowych,
- wynalazków,
- wzorów przemysłowych,
- wzorów użytkowych,
- innych praw wyłącznych.
Znaki towarowe to wszelkie oznaczenia, jeśli nadane są dla odróżniania towarów lub usług jednego przedsiębiorstwa od towarów lub usług innej firmy. Znaki towarowe mogą mieć formę słowną, słowno-graficzną, graficzną, przestrzenną lub dźwiękową. Inne prawa wyłączne to m.in. oznaczenia geograficzne czy topografie układów scalonych.
Komu przysługuje prawo własności przemysłowej?
Zasadniczo prawo do uzyskania ochrony własności przemysłowej, tj. patentu na wynalazek albo prawa ochronnego na wzór użytkowy, przysługuje ich twórcom. Jednakże jest to prawo, które można zbyć lub odziedziczyć. Jeśli wynalazek, wzór użytkowy albo wzór przemysłowy ma współtwórców, to uprawnienie do uzyskania prawa ochrony własności przemysłowej przysługuje im wspólnie. Możliwe jest też, że w przypadku wykonywania wynalazku, wzoru użytkowego czy przemysłowego przez twórcę w ramach stosunku pracy albo realizacji innej umowy będzie przysługiwało pracodawcy lub zamawiającemu.
Podmiotem, któremu przysługuje prawo do uzyskania patentu, prawa ochronnego lub prawa z rejestracji, jest podmiot uprawniony do zgłoszenia. Zgłoszenia tego zaś dokonuje się w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej.