Trwa ładowanie...
d21vtqk

Otmuchów planuje wydać na inwestycje do 84 mln zł, w tym do 45 mln zł na akwizycje

24.08. Warszawa (PAP) - ZPC Otmuchów mogą wydać na inwestycje, wykorzystując środki z emisji oraz kredyt, maksymalnie 84 mln zł, w tym do 45 mln zł na akwizycje. Dzięki przejęciom...
Share
d21vtqk

24.08. Warszawa (PAP) - ZPC Otmuchów mogą wydać na inwestycje, wykorzystując środki z emisji oraz kredyt, maksymalnie 84 mln zł, w tym do 45 mln zł na akwizycje. Dzięki przejęciom i rozwojowi organicznemu ZPC Otmuchów chcą osiągnąć w ciągu 5 lat 500 mln zł przychodów - poinformowali na konferencji przedstawiciele spółki.

ZPC Otmuchów poinformowały we wtorek w prospekcie emisyjnym, że z emisji akcji serii D chcą pozyskać 57,25 mln zł, z czego 39,75 mln zł, spółka planuje przeznaczyć na zwiększenie zdolności produkcyjnych, modernizację zakładów i magazynów, a 17,5 mln zł na akwizycje.

"Maksymalnie możemy wydać na inwestycje 84 mln zł, w tym na akwizycje do 45 mln zł w ciągu dwóch lat. Szacujemy, że dzięki przejęciom, po dwóch latach od akwizycji uda nam się zwiększyć roczne EBITDA o 10 mln zł oraz przychody o 120 mln zł" - powiedział Krzysztof Dziewicki, wiceprezes ZPC Otmuchów.

d21vtqk

Spółka szacuje, że pierwszego przejęcia dokona na przełomie roku 2010 i 2011.

"Mamy upatrzoną jedną spółkę, która idealnie pasuje do naszej firmy. Przejęcie może nastąpić na przełomie roku" - powiedział prezes spółki Bernard Węgierek.

Dodał, że firma ta działa w segmencie zbliżonym do słonych przekąsek.

"Przyglądamy się też 2-3 firmom, w których jednak musielibyśmy nieco zmienić asortyment, aby spełniały one nasze oczekiwania. Naszym głównym kryterium przy akwizycjach jest to, czy segment, w którym działa spółka jest perspektywiczny i czy mamy możliwość zostać liderem w tym segmencie" - powiedział Węgierek.

d21vtqk

Prezes poinformował także, że firmy, którymi może interesować się Otmuchów powinny mieć przynajmniej 4-5 mln zł miesięcznej sprzedaży i być rentowne. Spółka zamierza przejmować firmy z segmentu żywności o przedłużonej trwałości.

Natomiast w przypadku rozwoju organicznego, ZPC Otmuchów planują budowę osobnego zakładu do produkcji żelek i optymalizację produkcji. Spółka chce podwoić swoje moce produkcyjne i szacuje, że przeprowadzenie inwestycji zwiększy przychody o 100 mln zł rocznie, a zysk o 10 mln zł.

Spółka ocenia, że akwizycje i rozwój organiczny pozwolą na zwiększenie skali działalności Otmuchowa.

"Mamy nadzieję, że w przeciągu 5 lat dojdziemy do 0,5 mld zł przychodów" - powiedział prezes.

d21vtqk

Zarząd spółki poinformował, że w okresie rozwoju firmy nie będzie rekomendował wypłaty dywidendy.

"Jeżeli firma będzie się rozwijała i zarząd będzie miał pomysły na rozwój, będziemy rekomendować, by dywidendy nie było" - powiedział Węgierek.

Zakłady Przemysłu Cukierniczego Otmuchów oferują 4.250.000 akcji serii D nowej emisji. W ramach akcji oferowanych znajduje się także 1.340.000 istniejących akcji serii B.

Harmonogram oferty przewiduje, że opublikowanie przedziału cenowego nastąpi do 7 września. Od 8 do 10 września do godziny 15.00 odbywać się będzie budowa księgi popytu.

d21vtqk

Również w dniach 8-10 września zapisy na akcje serii D będą mogli składać inwestorzy indywidualni. Zapisy inwestorów instytucjonalnych potrwają od 14 do 16 września i zostaną poprzedzone, w dniu 13 września, ogłoszeniem ceny emisyjnej akcji oferowanych.

Prospekt przewiduje, że przydział akcji w obu transzach nastąpi najpóźniej do 17 września.

Spółka chce, by w transzy inwestorów instytucjonalnych przydzielonych zostało około 80 proc. akcji oferowanych, natomiast w transzy inwestorów indywidualnych około 20 proc. akcji.

Spółka zakłada, że do debiutu dojdzie pod koniec września lub na początku października.

d21vtqk

Po emisji, akcje serii D będą stanowiły 33,3 proc. wszystkich akcji spółki.

Obecnie największym akcjonariuszem ZPC Otmuchów, posiadającym ponad 92 proc. kapitału zakładowego i głosów na WZA spółki, jest Xarus Holdings Limited. Pozostali udziałowcy, posiadający poniżej 5 proc. udziału w kapitale, mają łącznie 7,84 proc. akcji Otmuchowa.

Po ofercie publicznej, przy założeniu, że wszystkie akcje oferowane zostaną objęte, udział Xarus Holdings Limited zmniejszy się do 50,92 proc., a pozostałych udziałowców do 5,23 proc. Nowi akcjonariusze będą posiadać 43,85 proc. akcji i głosów na WZA Otmuchowa.

ZPC Otmuchów osiągnęły w 2009 roku 140,5 mln zł przychodów, 15,1 mln zł EBITDA oraz 9,6 mln zł zysku netto. Prognoza zamieszczona w prospekcie emisyjnym przewiduje, że w 2010 roku przychody wzrosną do 160,8 mln zł, EBITDA do 18,1 mln zł, a zysk netto do 12,7 mln zł.

d21vtqk

Natomiast prognoza na 2011 rok zakłada osiągnięcie 191,2 mln zł przychodów, 23,7 mln zł EBITDA oraz 16,2 mln zł zysku netto.

ZPC Otmuchów to producent prywatnych marek w kategoriach: tradycyjne wyroby cukiernicze, wyroby śniadaniowe i słone przekąski dla międzynarodowych koncernów spożywczych i sieci handlowych. Otmuchów produkuje także pod własnymi brandami słodycze, ptasie mleczko, żelki, chrupki oraz płatki kukurydziane i zbożowe. Produkty pod markami sieci handlowych stanowią w niektórych kategoriach 80 proc. produkcji Otmuchowa. (PAP)

pam/ ana/

d21vtqk

Podziel się opinią

Share
d21vtqk
d21vtqk