Trwa ładowanie...
oferty pracy

Oto branże z największą liczbą ofert pracy

IT i Technologie, Finanse i Księgowość, Sprzedaż oraz Centra Usług Wspólnych (Shared Services Center) - to branże w których najczęściej w II półroczu 2012 roku pracodawcy poszukują pracowników

Share
Oto branże z największą liczbą ofert pracy
Źródło: Thinkstock
d3ekmma

IT i Technologie, Finanse i Księgowość, Sprzedaż oraz Centra Usług Wspólnych (Shared Services Center) - to branże w których najczęściej w II półroczu 2012 roku pracodawcy poszukują pracowników. Takie wnioski wynikają z badania firmy rekrutacyjnej Monster Worldwide Polska Sp. z o.o. Najwięcej ofert pracy opublikowały firmy z sektora IT.

Wzrost liczby ofert pracy w czterech wspomnianych sektorach utrzymuje się już od dłuższego czasu i, zdaniem autorów badania, odzwierciedla zmiany zachodzące w polskiej gospodarce. W coraz większym stopniu opiera się ona bowiem na wiedzy i nowoczesnych technologiach.

d3ekmma

W okresie od sierpnia do listopada 2012 r. oferty pracy z sektora IT / Technologie stanowiły średnio 46 procent wszystkich ofert opublikowanych przez pracodawców na stronach portalu monsterpolska.pl. Najwięcej ofert pracy opublikowano w sierpniu. W kolejnych miesiącach odnotowano już spadek, aby w listopadzie zaobserwować kolejne odbicie.

Na kolejnym miejscu znalazły się finanse i księgowość, które stanowiły 11 procent opublikowanych w tym czasie ofert. Najwięcej pojawiło się ich w listopadzie, a liczba ofert od sierpnia do listopada wzrosła ponad dwukrotnie, co spowodowane jest zwiększonym zatrudnieniem specjalistów z tej branży w Centrach Usług Wspólnych.

7 procent stanowiły oferty z dziedziny sprzedaży. Najwięcej ofert pracy pojawiło się w październiku, co wiąże się z przygotowaniem działów handlowych do okresu świątecznego. Najbardziej poszukiwanymi pracownikami byli kierownicy sprzedaży i handlowcy (przedstawiciele handlowi oraz specjaliści ds. sprzedaży). Łącznie skierowanych było do nich ponad 80 procent ofert pracy.

d3ekmma

W tym samym czasie 5 procent ofert dotyczyło pracy w Centrach Usług Wspólnych. W ujęciu miesięcznym ich liczba rozkładała się równomiernie. CUW poszukiwały przede wszystkim specjalistów ds. obsługi klienta (72 procent ofert pracy było skierowanych właśnie do nich).

Warto zwrócić uwagę, że obok IT usługi są najszybciej rozwijającą się gałęzią naszej gospodarki. Pracę znalazło tutaj już około 100 tys. osób, a w przyszłym roku planowany jest kolejny wzrost na poziomie 10 - 20 procent.

Ponadto z analizy ofert pracy opublikowanych na portalu monsterpolska.pl w 2012 wynika, że: - na stabilnym poziomie utrzymuje się liczba ofert pracy skierowanych do sprzedaży; - spada liczba ofert pracy w administracji oraz skierowanych do pracowników produkcyjnych (niewykwalifikowanych); - od kandydatów do pracy pracodawcy wymagają przede wszystkim doświadczenia oraz specjalistycznej wiedzy; - pracodawcy coraz bardziej cenią kompetencje miękkie oraz społeczne tj. praca w zespole, zaangażowanie, motywacja, odpowiedzialność czy inteligencja emocjonalna; - rynek pracy zmienia się bardzo szybko, a to wymaga od jego uczestników ciągłego kształcenia się i podnoszenia kwalifikacji.

Z tym ostatnim, według pracodawców, jest obecnie największy problem. Kandydatom do pracy nie brakuje co prawda wiedzy technicznej i przygotowania, ale dotykają ich za to problemy związane z niedostatecznym rozwojem osobistym i zbyt słabo rozwiniętymi umiejętnościami społecznymi.

W badaniu przeanalizowano 3298 ofert pracy opublikowanych bezpośrednio przez pracodawców na portalu monsterpolska.pl w okresie sierpień - listopad 2012.

MA

d3ekmma

Podziel się opinią

Share
d3ekmma
d3ekmma