Oto kogo będą przyjmować do pracy za 10 lat

W jakim kierunku należy podążać, aby dobrze zaplanować swoją karierę zawodową?

Oto kogo będą przyjmować do pracy za 10 lat
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

04.05.2011 | aktual.: 06.05.2011 10:20

Dynamika rynku pracy

Ze względu na olbrzymie tempo zmian coraz trudniej długoterminowo przewidywać trendy i zjawiska na rynku pracy. W podjęciu decyzji o wyborze zawodu pomagają badania instytucji zajmujących się prognozami w tej dziedzinie. Dynamika rynku jest tak duża, że jedne zawody zanikają, a inne ulegają modyfikacjom. Z analiz Międzyresortowego Zespołu do Prognozowania Popytu na Pracę wynikło, że najwięcej nowych miejsc pracy powstanie w takich dziedzinach jak: informatyka, telekomunikacja, technologie informatyczne, ochrona środowiska, biotechnologia, eksploatacja dna morskiego, obsługa procesów integracji regionalnej, elektroniczna bankowość, edukacja internetowa, ochrona zdrowia w kwestii zachowań prozdrowotnych i opieki nad ludźmi starymi oraz przemysł związany z zagospodarowaniem czasu wolnego.

Potęga internetu

Tempo zmianom nadają nowe technologie i media internetowe, które stają się znaczącą siłą napędową gospodarki. Według ekspertów największe zapotrzebowanie pojawi się na zawody „informacyjne” np. researcher (manager informacji), audytor wiarygodności informacji czy specjalista praw własności intelektualnej oraz „internetowe” np. traffic manager (śledzi ruchy w witrynach), ethical hacker (wyszukuje słabe punkty w sieci) czy e-mail channel specialist (specjalista od komunikacji za pomocą poczty e-mail). Nowe rozwiązania technologiczne ze względu na postępujący stopień komplikacji będą wymagały wysokich umiejętności pracy w zespołach. Dodatkowo pracodawcy będą przywiązywać coraz większe znaczenie do kreatywności i samodzielności personelu - z uwagi na stały popyt na nowe rozwiązania. *Zawody przyszłości *

Optymalnym rozwiązaniem byłoby, gdyby nasza wymarzona profesja była zbieżna z nowymi trendami. Specjaliści rynku pracy wskazują jako obiecujące na tyle szerokie obszary, że można w nich znaleźć miejsce dla siebie. Jeśli jest inaczej warto się zastanowić i skorygować nasze zawodowe decyzje. A z badań ekspertów wynika, że zawodami przyszłości są np. doradca ekologiczny, teletutor (mentor internetowy), nanotechnik, promotor zdrowia, content manager (manager zajmujący się zawartością serwisów internetowych), mechatronik (połączenie informatyka, mechanika i elektronika) czy speechwriter (przygotowuje teksty przemówień).

Kompetencje miękkie

Przewiduje się, że w przyszłości o sukcesie zawodowym w większym stopniu będą decydować tzw. kompetencje miękkie (umiejętności osobiste i interpersonalne np. praca w zespole czy umiejętna autoprezentacja). To one będą decydować o skuteczności wykorzystywania konkretnych kwalifikacji, umiejętności i wiedzy potrzebnej do wykonywania danego zawodu. W związku z globalizacją inną, pożądaną cechą będzie mobilność przestrzenna, znajomość języków obcych oraz umiejętność funkcjonowania w środowisku międzynarodowym.

Rozwiązywacze problemów

Wzrost stopnia skomplikowania procesów, zjawisk i urządzeń wokół nas spowoduje, że wkrótce już nikt nie będzie się mógł obyć bez grona doradców i specjalistów. Spowoduje to dynamiczny rozwój sektora usług doradczych, zarówno tych zawodowych, jak i osobistych. Już teraz coraz większą popularnością cieszą się coachowie (trenerzy pomagający osiągnąć wyznaczone cele). Ze względu na komplikujące się stosunki pracy, rywalizację i stres, zawody trenerów, opiekunów i tele-edukatorów będą się upowszechniać w niezwykle szybkim tempie.

Zawody bez przyszłości

Zmiany i przekształcenia gospodarcze eliminują niektóre z dotychczas powszechnych zawodów. Rolnik, rybak, kowal, ślusarz, górnik czy monter to profesje bez szerszych perspektyw.

Epe/MA

zawodykarieraprzyszłość
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (135)