Trwa ładowanie...

Oto najlepiej opłacane świąteczne profesje

Jedni wydają, drudzy zarabiają – stwierdzenie to sprawdza się zwłaszcza w okresie przedświątecznym, gdy wzrasta zapotrzebowanie na pracowników tymczasowych.

Oto najlepiej opłacane świąteczne profesje
d2esijn
d2esijn

Nikt nie wyobraża sobie świąt bez zimowego drzewka, wielu z nas co roku towarzyszy dylemat odnośnie wyboru choinki – sztuczna czy prawdziwa? Najlepiej w tej kwestii doradzą nam osoby zajmujące się ich bezpośrednią sprzedażą. W zależności od miejsca i warunków pracy godzinowe stawki ich płac wahają się od 9 do 12 PLN. Atrakcyjność tego typu ofert pracy zwiększa wyżywienie i zakwaterowanie finansowane przez niektórych pracodawców, które rekompensuje konieczność pracy na zewnątrz w ciężkiej zimowej aurze. Choinkę należy uzupełnić o prezenty, w czym pomogą nam osoby zajmujące się obsługą stoisk handlowych i pakowaniem podarków. Pracujący w tym charakterze zarabiają w ciągu godziny średnio 10 PLN. Podobne wynagrodzenie uzyskują hostessy zajmujące się promowaniem różnego rodzaju produktów – od słodyczy po AGD.

Na tym samym poziomie kształtują się zarobki kasjerów w hipermarketach. Co ciekawe, ich stawka godzinowa w grudniu wzrasta niemal dwukrotnie (z ok. 5 do 10 PLN) w stosunku do pozostałych miesięcy.

Merchandiserzy, czyli osoby zajmujące się wykładaniem i ekspozycją towaru na półkach sklepowych, zarabiają najmniej, bo od 5 do 8 PLN. Niskie stawki, niepełny wymiar czasu pracy - od kilku do kilkunastu godzin w tygodniu i wymagany często status studenta czynią takie oferty mało konkurencyjnymi w stosunku do innych prac przedświątecznych. Dla wszystkich zabieganych i chcących uniknąć uciążliwego stania w kolejkach i „gorączki zakupów” pomocne jest zlecenie usług zakupowych. Za godzinę kupowania produktów w hipermarketach osoby zajmujące się tym fachem inkasują od 6 do 12 PLN.

Wyławianie, rozbiór i pakowanie wigilijnej ryby należą do obowiązków pracowników zajmujących się ich sprzedażą. Ile można zarobić w tym charakterze? Stawki są zróżnicowane i wahają się do 6 do 11 PLN. Aby zmotywować pracowników w tym krótkim okresie pracy, tj. 1 - 2 tygodnie przed Wigilią, pracodawcy stosują premie, które sięgają nawet do 550 PLN.

d2esijn

W okresie od połowy grudnia do Nowego Roku włącznie pracę znajdą sprzedawcy fajerwerków. Ich godzinowe stawki wahają się od 8 do 12 PLN brutto. Standardowym dodatkiem dla zatrudnionych na tym stanowisku są premie uzależnione od uzyskanego utargu ze sprzedaży.

W związku z dużymi opadami śniegu na pracę nie mogą narzekać osoby zajmujące się usuwaniem białego puchu z dachów sklepów, bloków czy też chodników i placów. Ze względu na specyfikę pracy oferty kierowane są głównie do mężczyzn, którzy zarabiają średnio 12 PLN. Najwyższe stawki za godzinę odśnieżania wynoszą ok. 20 PLN. Wiele firm stawki uzależnia od obszaru odśnieżonego – za oczyszczenie 1 m2 można zarobić od 1 do 3 PLN.

W okresie świątecznym, poza bieganiem po sklepach za zakupami i prezentami, należy zarezerwować odpowiedni czas na gruntowne porządki. Dla wielu zapracowanych osób jest to duży problem. Z pomocą przychodzą profesjonalne firmy, które oferują usługi sprzątające zarówno dla przedsiębiorstw, jak osób prywatnych i instytucji publicznych. Sprzątaniem zajmuje się także wiele osób pracujących w szarej strefie. Na stronach internetowych bez problemu można znaleźć osoby zajmujące się sprzątaniem oraz stawki za ich usługi. Podane poniżej dane dotyczą zarobków netto na godzinę, tj. „na rękę”.

Z tabeli wynika, że świadczący usługi sprzątające najwięcej zarabiają w Warszawie – średnio 14 PLN, najmniej zaś w Białymstoku – 8 PLN. Największe rozbieżności w zarobkach występują w stolicy – stawki wahają się od 10 do 30 PLN. Wynagrodzenie zależy głównie od doświadczenia osób sprzątających i miejsca świadczenia usług – dzielnicy czy osiedla.

d2esijn

Oprócz ogólnego sprzątania całego domu można zamówić specjalistyczne usługi dotyczące np. mycia okien – w zależności od rozmiaru i rodzaju obowiązują różne stawki. I tak za umycie dużego okna balkonowego osoba czyszcząca otrzymuje od 15 do 20 PLN, a zwykłego i dachowego – 10 PLN. Średnio za czyszczenie samych okien można zarobić netto ok. 12 PLN za godzinę.

Na tym jednak usługi osób sprzątających się nie kończą. Za fachowe wypranie brudnego dywanu czy poplamionej wykładziny można zarobić ok. 40 PLN netto za 10 m2. Jest to niemal dwa razy taniej niż u profesjonalnych firm sprzątających, gdzie stawki za podobną usługę wahają się od 70 do 100 PLN. Oprócz powierzchni płaskich można wyprać kanapy i sofy – 50 PLN za sztukę oraz fotele - za 35 PLN. Mycie płytek i pastowanie podłogi wiążą się z zarobkiem rzędu 11 PLN. Najmniej opłacanymi zajęciami są odkurzanie oraz trudne i uciążliwe czyszczenie fug – tylko 5 PLN za godzinę pracy. Gdy nasz dom lśni już od góry do dołu, można wziąć się za sprzątanie samochodu. Na szczęście nie trzeba robić tego samemu – za 30 PLN zajmie się tym ktoś inny. Decyzję o najmie gosposi domowej warto jednak starannie przemyśleć, tak aby nie rozpocząć Nowego Roku z debetem na koncie.

d2esijn

Okres świąteczny jest świetną okazją na doraźne podreperowanie domowego budżetu. Chcący dorobić w ten sposób powinni się jednak śpieszyć – czas leci a święta tuż tuż, więc to już ostatni dzwonek na podjęcie tego typu pracy.

To już ostatnia szansa na wzięcie udziału w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń 2010! Sprawdź, ile powinieneś zarabiać i dowiedz się, ile zarabiają inni! Po wypełnieniu ankiety otrzymasz e-booka „ Jak przygotować się do negocjowania podwyżki?”.

Konrad Nawrot

d2esijn

[

]( http://www.wynagrodzenia.pl/obw.php/p.76 )

[

]( http://www.wynagrodzenia.pl/obw.php/p.76 )

d2esijn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2esijn