Trwa ładowanie...
duw8pbv

Otrzymałeś SMS o długu od Krajowej Rady Komorniczej? To oszustwo

Wiadomości SMS od Krajowej Rady Komorniczej o rzekomym zadłużeniu są próbą wyłudzenia naszych danych. Rada przypomina, że nie zajmuje się ściganiem dłużników.
Share
Krajowa Rada Komornicza nie wysyła wiadomości egzekucyjnych.
Krajowa Rada Komornicza nie wysyła wiadomości egzekucyjnych.Źródło: Pixabay.com, Fot: WP.PL
duw8pbv

SMS ma przypominać wiadomości wysyłane automatycznie przez organy zajmujące się egzekucją długów. Jednak oszuści nieco pokpili sprawę, ponieważ Krajowa Rada Komornicza nie zajmuje się ściganiem za nieopłacone należności. Rada przypomina, że jest wyłącznie organem samorządu zawodowego.

Tak wygląda SMS od oszustów:

    Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe, Fot: Krajowa Rada Komornicza

Krajowa Rada Komornicza przestrzega i zwraca się z apelem, aby każdą taką wiadomość zgłosić na policji.

duw8pbv

Zobacz "Czy to się opłaca": Znany producent rezygnuje z plastiku. Jogurt w szkle już w sklepach

Na WP Finanse wielokrotnie pisaliśmy jak uważać na wiadomości rozsyłane przez oszustów. Przede wszystkim zwrócić uwagę trzeba na adres nadawcy (w przypadku wiadomości e-mailowych). Najczęściej nie ma w nim żadnego wskazania na podmiot, na który oszust w wiadomości się powołuje.

W wiadomości przedstawionej wcześniej, oszuści powołują się na stronę o domenie "koomornik24". Prawdziwa strona Krajowej Rady Komorniczej natomiast ma w adresie formułę "komornik".

duw8pbv

Przeczytaj także: Piotr i Paweł kosztował Spar 1 euro. Sieć sklepów otrzyma czasową pożyczkę

W przypadku wiadomości jest nieco trudniej, ponieważ numer telefonu nic nam nie powie. Z pomocą przyjść może zatem internet i spis telefonów nękających. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę podejrzany numer – a odpowiednie informacje zaraz się pojawią.

Jeżeli nadal nie jesteśmy w stanie stwierdzić autentyczności komunikatu, z pomocą przyjdzie… ortografia. W fałszywych wiadomościach oszuści najczęściej zapominają o poprawnej polszczyźnie. W powyższej wiadomości brakuje polskich znaków.

Sprawdź: Biedroń publikuje list z parafii. "Dobrowolne wpłaty" to stara sprawa

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

duw8pbv

Podziel się opinią

Share
duw8pbv
duw8pbv