Trwa ładowanie...
d4c7a3e
d4c7a3e

PAIiIZ: bardzo dobry kwartał dla zagranicznych inwestycji w Polsce

Pierwszy kwartał 2016 r. był wyjątkowy jeśli chodzi o wzrost polskich i zagranicznych inwestycji w naszym kraju. Wartość projektów prowadzonych przez PAIiIZ wzrosła do 3,7 mld euro, podczas gdy rok temu było to 3,1 mld euro - poinformowali na konferencji przedstawiciele PAIiIZ.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d4c7a3e

Rok temu, po pierwszym kwartale 2015 r. PAIiIZ prowadziła 170 projektów o wartości ok. 3,1 mld euro. Gdyby wszystkie zostały zrealizowane, powstałoby 30,1 tys. nowych miejsc pracy informuje agencja.

"Pierwszy kwartał tego roku okazał się jedynym z najlepszych okresów od lat, jeśli chodzi o wzrost polskich i zagranicznych inwestycji. Nasz portfel inwestycyjny urósł do 179 projektów o wartości ok. 3,7 mld euro, które mogą wytworzyć ponad 40 tys. miejsc pracy" - powiedział w środę na konferencji szef PAIiIZ Sławomir Majman.

Dyrektor departamentu inwestycji zagranicznych PAIiIZ Iwona Chojnowska-Haponik powiedziała PAP, że Agencji udało się w tym kwartale zamknąć więcej projektów, niż w pierwszym kwartale 2015 r.

d4c7a3e

"W tym roku jest to 15 projektów, rok temu było 8 projektów. Co ważne, w związku z tym inwestycjami pojawi się znacznie więcej miejsc pracy. W ubiegłym roku to było 2,5 tys., w tym roku to 3,3 tys. Wśród krajów najchętniej inwestujących w Polsce są USA, Wielka Brytania, Francja i inne kraje europejskiej, ale warto tez powiedzieć o pierwszej firmie z Egiptu oraz inwestorze litewskim w sektorze nowoczesnych usług dla biznesu" - zaznaczyła.

Dodała, że wśród inwestycji dominuje sektor usług, ale są również projekty lotnicze, motoryzacyjne i spożywcze. Najczęściej iwetowano w województwach mazowieckim, dolnośląskim oraz łódzkim - zaznaczyła. Zdaniem Chojnowskiej-Haponik, wzrost inwestycji związany jest m.in. z tym, że Polska coraz częściej jest odbierana jako lider w regionie i dobre miejsce do inwestycji po kryzysie.

d4c7a3e

Podziel się opinią

Share
d4c7a3e
d4c7a3e