Trwa ładowanie...
d1nr7go

PAIiIZ: Mali to dla Polski kraj wielkich możliwości inwestycyjnych

Rolnictwo, budownictwo, górnictwo, ale także energetyka i żywność - to potencjalne obszary współpracy Polski z Mali. W środę PAIiIZ zorganizował seminarium nt. współpracy handlowo-inwestycyjnych z tym krajem oraz oferowanych przez malijski rząd zachęt inwestycyjnych.

Share
d1nr7go

Mali, położone w Afryce Zachodniej, jest siódmym, co do wielkości państwem w Afryce. To kraj w przeważającej części rolniczy - 80 proc. mieszkańców Mali zajmuje się uprawą bawełny, ryżu, kukurydzy, a także hodowlą bydła. Ważną gałęzią gospodarki jest także górnictwo. Po RPA i Ghanie, Mali jest trzecim największym producentem złota w Afryce. Zagraniczna sprzedaż zarówno złota jak i bawełny stanowi blisko 80 proc. zysków z eksportu Mali.

Nasza wymiana handlowa z tym krajem jest jednak niewielka - w 2014 roku Polski eksport do Mali wyniósł 2,9 mln euro, a import do Polski 2,7 mln euro. Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych widzi jednak szansę na zwiększanie obrotów handlowych. "Polska szuka partnerów tam, gdzie jest przyszłość gospodarki światowej, a w przyszłość gospodarki Afryki wierzymy" - powiedział prezes PAIiIZ Sławomir Majman otwierając seminarium.

Potencjalnym obszarem współpracy jest m.in. energetyka, zwłaszcza dzięki dużemu potencjałowi hydrologicznemu (rzeka Senegal oraz Niger) oraz energii odnawialnej (słoneczna, wiatrowa, biomasa). Sektor hodowli bydła oferuje możliwości inwestycyjne nie tylko w przetwórstwie mięsa i skór, ale również w budowie infrastruktury potrzebnej do dystrybucji lokalnej oraz międzynarodowej. Mali to także ogromne obszary, które mogą być wykorzystane przez rolnictwo oraz hodowlę bydła, które wynoszą 46 milionów hektarów. Stąd szansa na współpracę w sektorze rolno-spożywczym.

d1nr7go

W sektorze wydobywczym Mali dominują: marmur, glina, piaskowiec, granit, sól kamienna, złoto, kamienie półszlachetne. Ponadto istnieją duże zasoby (dotychczas jeszcze nieeksploatowane) żelaza, boksytów, uranu, manganu, fosforytów oraz wapna.

Prezes PAIiIZ powiedział na konferencji, że dzięki programowi Go Africa, który od 2 lat prowadzony jest przez Agencję, obroty handlowe pomiędzy Polską a krajami afrykańskimi objętymi programem znacznie wzrosły. Za przykład może posłużyć Algieria, gdzie wymiana handlowa zwiększyła się aż o 87 proc. "Chcemy stopniowo obejmować programem Go Africa najważniejsze gospodarczo regiony afrykańskiego kontynentu" - dodał Majman.

Do rozmowy na temat możliwości współpracy między Mali a Polską, a także potencjału inwestycyjnego kraju zaproszeni zostali przebywający w Polsce minister ds. diaspory Abdramane Sylla, minister budownictwa - Dramane Demb,l,, a także prezes Klastra For Africa - Mamadou Bah oraz poseł Killion Munyama.

Sylla mówił o Mali jako o kraju jeszcze nie zdobytym przez zagranicznych inwestorów, ale o dużym potencjale gospodarczym. "Mali potrzebuje inwestycji zarówno w rolnictwie jak i w infrastrukturze" - tłumaczył. Demb,l, wskazywał na atrakcyjność współpracy na malijskim rynku nieruchomości. "Do 2025 roku będziemy potrzebować ponad 400 tys. mieszkań" - ujawnił. Przypomniał także o potencjale w sektorze górniczym.

d1nr7go

Mali posiada sieć 20 tys. km dróg (z czego 13 tys. 700 km dróg utwardzonych), łączącą kraj z wszystkimi stolicami krajów ościennych oraz z takimi portami jak Dakar, Conakry, Abidjan, Lome, Tema.

Eksport złota oraz bawełny stanowi mniej więcej 80 proc. zysków z eksportu. Towary wysyłane są głównie do Chin, Malezji i Indonezji. Importowana jest głównie ropa naftowa, maszyny i urządzenia, materiały budowlane, żywność, tekstylia, z takich krajów jak m.in. : Francja, Senegal, Wybrzeże Kości Słoniowej i Chiny.

Mali liczy 16,5 miliona mieszkańców. W kraju żyje ponad 20 grup etnicznych. Językiem oficjalnym jest francuski.

d1nr7go

Podziel się opinią

Share
d1nr7go
d1nr7go