Trwa ładowanie...
d3qyk3m

PAIiIZ: przybywa zagranicznych inwestycji

Do końca listopada Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych zakończyła 51 projektów inwestycyjnych wartych w sumie 1,135 mld euro. To o 87 proc. więcej niż przed rokiem - poinformowali przedstawiciele agencji na konferencji prasowej.

Share
d3qyk3m

Jak powiedział we wtorek prezes PAIiIZ Sławomir Majman, inwestycje te dadzą ponad 10 tys. miejsc pracy. - To o 8 proc. więcej niż przed rokiem - poinformował.

Dodał, że nieźle wygląda również portfel zamówień, nad którymi agencja pracuje. Jest to 159 inwestycji o łącznej wartości 6,48 mld euro. Jeśli dojdą one do skutku, to dadzą ponad 42 tys. miejsc pracy. - Liczba prowadzonych projektów jest o 30 proc. większa niż w roku ubiegłym - powiedział Majman.

Inwestorzy, którzy ukończyli tegoroczne projekty inwestycyjne w naszym kraju, najczęściej pochodzili z USA (12 projektów), Japonii (5), a także Chin, Francji i Korei Południowej (po 4 inwestycje).

d3qyk3m

Jak wskazał prezes PAIiIZ, wśród inwestorów największym pracodawcą są Chiny - cztery inwestycje dadzą w sumie 2853 miejsca pracy. Z kolei największym inwestorem jest Japonia - tegoroczne inwestycje z tego kraju są warte łącznie 176 mln euro.

- Niekwestionowanym liderem, jeśli chodzi o liczbę projektów, są Stany Zjednoczone, skąd pochodzi niemal 1/3 wszystkich inwestycji zagranicznych w Polsce. Dalej są Francja i Wielka Brytania. W tym roku mamy też urodzaj inwestycji japońskich, po raz pierwszy poważne inwestycje chińskie oraz wielki come back inwestycji koreańskich - wymienił Majman.

- Zainteresowanie naszym krajem i inwestycjami w Polsce nie słabnie, a wręcz potęguje się i to mimo tych trudnych czasów, jakie mamy obecnie. To, co cieszy, to fakt, że dla inwestorów Polska jest atrakcyjna nie tylko ze względu na wielkość rynku i konkurencyjność cenową, ale coraz więcej mówi się o jakości kapitału ludzkiego - o tym, że mamy młodych, dobrze wykształconych i przedsiębiorczych ludzi. Myślę, że to bardzo dobrze o nas świadczy i dobrze wróży na przyszłość - powiedziała na konferencji prezes firmy doradczej PwC Olga Grygier-Siddons.

Główny doradca ekonomiczny PwC prof. Witold Orłowski powiedział, że sytuacja gospodarcza na świecie teraz nie jest najlepsza. - Polska natomiast nadal jest zieloną wyspą i nie chodzi tu włącznie o wzrost PKB. Jesteśmy nielicznym z miejsc w Europie, gdzie się nadal inwestuje - powiedział ekonomista.

d3qyk3m

Dodał, że to nie przypadek, że Polska notuje dobre wyniki w przyciąganiu inwestycji. - Gdyby to był jeden rok, kiedy mamy dobre wyniki, to można by uznać to za przypadek. Tymczasem trwa to już cztery lata. To powoduje, że zmienia się wizerunek Polski w Unii Europejskiej, bo Europa ledwo zipie, a my radzimy sobie znakomicie - ocenił Orłowski.

Ekonomista powiedział też, że trend wzrostowy w odniesieniu do napływu inwestycji zagranicznych może się utrzymać, ale wiele zależy od nas samych. - To nie jest rzecz gwarantowana. Musimy zrobić wysiłek, aby to się utrzymało nie tylko przez rok czy półtora, ale latami - powiedział Orłowski.

Eksperci wskazali, że wśród rzeczy, które należy jeszcze poprawić, są m.in.: większa liczba zachęt bezpośredniej pomocy dla inwestorów, większa promocja Polski za granicą oraz ograniczenie biurokracji.

d3qyk3m

Podziel się opinią

Share
d3qyk3m
d3qyk3m