Trwa ładowanie...
d194yyq
pak
06-06-2011 17:45

PAK trafi na giełdę; jest porozumienie między MSP i Elektrimem

Resort skarbu, Elektrim i akcjonariusze Zespołu Elektrowni Pątnów - Adamów - Konin (ZE PAK), reprezentowani przez Elektrim, podpisali porozumienie o współpracy przy wprowadzeniu ZE PAK na giełdę - poinformował w poniedziałek resort skarbu.

d194yyq
d194yyq

Jak wyjaśniło Ministerstwo Skarbu Państwa, w najbliższym czasie ma być zwołane Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, które ma podjąć "niezbędne dla tego procesu uchwały".

"Porozumienie zakłada, że skierowane na GPW zostaną akcje z podwyższenia kapitału spółki oraz ewentualnie obecnie istniejące akcje. Termin oraz warunki debiutu umożliwią pozyskanie środków na realizację inwestycji i dalszy rozwój ZE PAK" - podkreślił resort skarbu.

MSP poinformowało, że zgodnie z zapisami porozumienia prywatyzacja KWB Konin i KWB Adamów będzie prowadzona równolegle z przygotowaniem oferty publicznej akcji ZE PAK, w trybie otwartych negocjacji na podstawie publicznego zaproszenia.

Według resortu, "debiut spółki jest szansą na rozwiązanie wieloletniego impasu pomiędzy jej akcjonariuszami, a deklaracja ścisłej współpracy wszystkich zaangażowanych stron pozytywnie wpłynie na wartość oraz możliwości rozwojowe Zespołu Elektrowni Pątnów - Adamów - Konin".

d194yyq

Pod koniec kwietnia wiceminister skarbu Jan Bury mówił PAP, że ZE PAK mógłby wejść na giełdę na przełomie tego i przyszłego roku.

Resort skarbu zrezygnował w połowie marca z negocjacji z Rafako w sprawie sprzedaży ZE PAK oraz kopalni Adamów i Konin. MSP zapowiadało, że planuje w porozumieniu z pozostałymi akcjonariuszami Zespołu Elektrowni Pątnów - Adamów - Konin wprowadzić akcje ZE PAK do publicznego obrotu i sprzedaż ich na rynku regulowanym GPW. Resort zakłada również możliwość uruchomienia procesu prywatyzacji kopalń Adamów i Konin w trybie publicznym.

MSP ma 50 proc. akcji PAK-u. Poza Skarbem Państwa akcjonariuszem spółki jest należący do Zygmunta Solorza-Żaka Elektrim, który ma ponad 47 proc. kapitału i kontrolę operacyjną. ZE PAK jest drugim co do wielkości krajowym producentem energii elektrycznej otrzymywanej z węgla brunatnego.

Kopalnie węgla brunatnego Konin i Adamów to - obok KWB Bełchatów i KWB Turów - dwie z czterech kopalń węgla brunatnego w Polsce. Głównym odbiorcami ich surowca jest ZE PAK.

d194yyq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d194yyq