Trwa ładowanie...

Pakiety medyczne bez podatku

Pracownik, któremu pracodawca finansuje abonament umożliwiający korzystanie ze świadczeń medycznych, nie uzyskuje dzięki temu przychodu.

Pakiety medyczne bez podatkuŹródło: Jupiterimages
d32yau2
d32yau2

Tak wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 22 czerwca 2009 r.

Sprawa dotyczyła wniosku o interpretację, z którym wystąpiła firma POL-AQUA SA. Wykupiła ona dla swoich pracowników pakiety zdrowotne. Obejmowały one zarówno obowiązkowe badania lekarskie wynikające z prawa pracy, jak i możliwość korzystania z dodatkowych świadczeń medycznych. Za każdego pracownika wnioskodawca płaci firmie świadczącej usługi medyczne zryczałtowaną opłatę miesięczną. Pracodawca zapytał, czy kupione świadczenia stanowią przychód pracowników. Chciał bowiem wiedzieć, czy powinien pobierać od nich zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Zdaniem firmy z tego tytułu pracownicy nie uzyskują przychodu. Nie jest nim bowiem sama możliwość korzystania ze świadczenia, tymczasem nie wiadomo, czy konkretni pracownicy w danym miesiącu korzystali z usług medycznych. Firma wskazała, że taki sposób interpretacji przepisów potwierdza wyrok WSA w Warszawie z 20 sierpnia 2008 r. (sygn. III SA/Wa 625/08).

Izba skarbowa nie zgodziła się z tym stanowiskiem. Jej zdaniem już samo wykupienie abonamentu dla pracownika oznacza, że uzyskał on przychód. Sprawa trafiła więc do sądu. Ten przyznał rację spółce i uchylił interpretację.

d32yau2

Wskazał, że spółka zakupiła świadczenia medyczne, za które ponosi opłatę ryczałtowo. Na jej wysokość nie ma wpływu fakt, czy pracownicy korzystali z usług. Świadczenia medyczne zostały jedynie postawione do dyspozycji pracowników. Nie ma natomiast żadnych informacji, czy dany pracownik z nich skorzystał. Tymczasem z brzmienia art. 11 ust. 1 ustawy o PIT bezwzględnie wynika, że tylko otrzymanie nieodpłatnego świadczenia powoduje powstanie przychodu. O przychodzie pracownika można by więc mówić, gdyby korzystał z postawionych do dyspozycji świadczeń medycznych, a ponadto możliwe byłoby ustalenie wartości tego świadczenia. Obowiązują tu bowiem inne reguły niż przy świadczeniach pieniężnych: w ich przypadku samo postawienie do dyspozycji podatnika powoduje powstanie przychodu (sygn. III SA/Wa 225/09).

Konrad Piłat
Rzeczpospolita

d32yau2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d32yau2

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj