Trwa ładowanie...
d17dd7q
21-06-2011 10:54

Pałeczka w rękach Grecji

Po weekendowym spotkaniu ministrów finansów państw strefy euro bez konkretnych postanowień, a jedynie odsunięciu w czasie decyzji o wypłacie kolejnej transzy wsparcia w wysokości 12 mld euro, w centrum uwagi rynku pozostaje dzisiejsze głosowanie nad wotum nieufności dla rządu Papandreou, które przesadzi o losach tego kraju.

d17dd7q
d17dd7q

Chwilowo pałeczka znajduje się w rękach Grecji. Najprawdopodobniej grecki rząd uzyska poparcie Parlamentu, co pomimo odmiennych preferencji greckiego społeczeństwa spowoduje przegłosowanie cięć budżetowych i tym samym przyczyni się do szybszego uzyskania pomocy. To z pewnością poprawiłoby nastroje na rynku i przyczyniło się do odreagowania. Rynkom przydałaby się chwila oddechu od napięcia związanego z problemami z jakimi boryka się Grecja. W dniu wczorajszym rynek walutowy żył już nadziejami, że będzie lepiej, co pozwoliło na odreagowanie wspólnej walucie silnych spadków z ubiegłego tygodnia.

Tym samym kolejna świeca wzrostowa na wykresie dziennym eurodolara stanowi potwierdzenie dla chęci kontynuacji wzrostów zapoczątkowanych pod koniec minionego tygodnia.

Na rynku krajowym złoty kontynuował osłabienie w dniu wczorajszym, do czego przyczyniły się mieszane nastroje na zagranicznych rynkach akcji oraz utrzymująca się niepewność w sprawie losów Grecji. W czasie poniedziałkowej sesji złoty ustanowił nowe dwumiesięczne minimum w stosunku do euro i oscylował blisko minimów lokalnych w stosunku do USD, CHF oraz GBP.

Dziś w nocy zostały opublikowany protokół z ostatniego posiedzenia RBA. Pomimo, iż bank centralny zasugerował kolejną podwyżkę stóp procentowych, to jednak notatki były mniej jastrzębie, co w efekcie doprowadziło do przeceny waluty australijskiej. Dziś najważniejsze publikacje będą dotyczyły indeksu ZEW z Niemiec, a także sprzedaży nowych domów w USA.

d17dd7q

EURPLN
Pomimo osłabienia się złotego do poziomu 2-miesięcznego minimum, poziom 4,00 nie został sforsowany. Obecnie kurs EURPLN znajduje się 2 grosze poniżej wczorajszego szczytu. Uspokojenie sytuacji na rynkach w oczekiwaniu na dalsze doniesienia z Grecji może sprzyjać niewielkiemu odreagowaniu na złotym. Aktualnym wsparciem pozostają okolice 3,96.
EURUSD
Prowzrostowe formacje, które pojawiły się na wykresach o dłuższych interwałach czasowych sprzyjały wczorajszemu odreagowaniu na euro. Eurodolar kontynuował zwyżkę w rejon 50% zniesienia Fibo całości fali spadkowej z okolic 1,4698. Przełamanie okolic 1,4385/95 otworzy drogę do dalszych wzrostów. Wsparcie w postaci linii poprowadzonej po ostatnich minimach lokalnych znajduje się na poziomie 1,4280.
GBPUSD
W dniu wczorajszym GBPUSD udało w końcu wyłamać się z węższego zakresu wahań. Para kontynuowała zwyżkę w rejon 1,6260, gdzie opór wyznaczało zniesienie geometryczne. Od rana funt pozostaje nieco słabszy w stosunku do dolara i euro. Na wykresie dziennym notowaniom nie udało się wyjść powyżej 100-okresowej średniej ruchomej, co było symptomem do obecnej przeceny notowań funta. Silnym wsparciem pozostają okolice 1,6100.
AUDUSD
Notowania AUDUSD pozostają w krótkoterminowym trendzie bocznym. Para znajduje się coraz bliżej istotnego wsparcia na poziomie 1,0470 wynikającego ze zniesienia 41,4% całości fali wzrostowej kształtującej się od początku marca tego roku. Silnym krótkoterminowym oporem pozostają okolice 1,07.
Anna Wrzesińska
IDM SA

d17dd7q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d17dd7q