Trwa ładowanie...
d4mzrqg
d4mzrqg
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Paliwa drożeją z powodu drogiego dolara

Nie widać końca podwyżek na stacjach paliwowych, mimo że ropa na światowych giełdach tanieje. To wina złotego, którego notowania w stosunku do dolara są najniższe od dziesięciu lat - twierdzą analitycy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d4mzrqg

Jak zauważają eksperci z BM Reflex od tegorocznego minimum z końca stycznia litr benzyny bezołowiowej 95 podrożał 35 groszy, a litr diesla 40 groszy.

"Efekty mocnego dolara widać wyraźnie w cennikach krajowych rafinerii, gdzie notowania paliw utrzymują się blisko tegorocznych maksimów. W mijającym tygodniu w górę poszły hurtowe ceny 95-oktanowej benzyny. Metr sześcienny tego paliwa kosztuje aktualnie średnio 3 tys.744,80 PLN i jest o 49 złotych droższy niż w ubiegły piątek. W tym samym okresie potaniał za to olej napędowy, który kosztuje dzisiaj 3 tys. 687,80 zł za metr sześc., ale obniżka wynosi jedynie 8 złotych" - napisali w piątkowym komentarzu analitycy e-petrol.

W piątek za dolara trzeba było zapłacić 3,94 zł.

d4mzrqg

Jak zauważają analitycy na stacjach benzynowych paliwa drożeją nieprzerwanie od pięciu tygodni, choć w ostatnich dniach podwyżki wyhamowały. Olej napędowy kosztuje tylko grosz więcej, niż tydzień temu. Średnio za litr diesla trzeba zapłacić 4,66 zł. Nieco większą, bo 3-groszową podwyżkę odnotowano w przypadku benzyny bezołowiowej 95, która w tym tygodniu średnio kosztuje 4,59 zł za litr.

"W przypadku cen benzyny to spowolnienie ruchu w górę będzie jednak tylko chwilowe i w perspektywie najbliższego tygodnia litr paliwa może kosztować nawet 10 groszy więcej" - prognozują w e-petrolu.

d4mzrqg

Podziel się opinią

Share
d4mzrqg
d4mzrqg