Trwa ładowanie...
d326ajm

Paliwa na polskich stacjach mogą nadal tanieć

Ceny na polskim rynku paliw spadają już od 14 tygodni, a zdaniem analityków BM Reflex i e-petrol tendencja ta może utrzymać się w kolejnym tygodniu. Według nich, wyjątkiem jest nieznacznie drożejący autogaz, którego cena powinna się jednak wkrótce ustabilizować.

Share
d326ajm

"Za nami kolejny, 14. już tydzień obniżek cen benzyn na krajowych stacjach. Ceny benzyny bezołowiowej 95 spadły od połowy lipca o 66 gr/l, natomiast bezołowiowej 98 - o 59 gr/l. W przypadku oleju napędowego seria obniżek rozpoczęła się jeszcze w czerwcu i gdyby nie krótkotrwałe podwyżki na początku września i października, to moglibyśmy mówić o dwudziestu z rzędu tygodniach obniżek cen diesla na stacjach. Tak czy inaczej, w tym okresie olej staniał o 52 gr/l" - podała w piątek analityczka BM Reflex Urszula Cieślak.

Jak zaznaczyła, w ostatnim tygodniu najbardziej spadły ceny benzyny i oleju napędowego - średnio o 4 gr/l. Z kolei ceny autogazu wzrosły w stosunku do poprzedniego tygodnia o średnio 2 gr/l. Obecnie na polskich stacjach benzynowych, za litr benzyny bezołowiowej 95 płacimy 4,40 zł, bezołowiowej 98 4,72 zł, oleju napędowego 4,28 zł i 1,93 za litr autogazu.

"Za benzynę Eurosuper 95 po raz ostatni płaciliśmy tyle co obecnie na początku drugiej dekady lutego tego roku i do poziomu tegorocznego minimum brakuje nam jedynie 10 gr/l. W przypadku oleju napędowego, ceny znajdują się na poziomie tegorocznego minimum, które notowaliśmy 1 października" - podkreśliła ekspertka.

d326ajm

Cieślak dodała też, że najniższe ceny benzyny bezołowiowej 95 znajdziemy w województwach pomorskim i dolnośląskim, gdzie za litr bezołowiowej 95 zapłacimy średnio 4,27 zł. Z kolei olej napędowy najtańszy jest w województwie śląskim - po 4,24 zł/l. Najwyższe ceny paliw notuje się w województwie zachodniopomorskim, gdzie litr benzyny bezołowiowej 95 kosztuje średnio 4,52 zł, a diesla - 4,39 zł oraz opolskim - 4,54 zł/l bezołowiowej 95 i 4,30 zł za diesla.

Eksperci e-petrol zwrócili z kolei uwagę na nieznacznie drożejący autogaz.

"Biorąc pod uwagę kierunek zmian notowań benzyny, zaskoczeniem może być aż 5-groszowa podwyżka cen autogazu. W ciągu tygodnia atrakcyjność tego paliwa w relacji do benzyny zmniejszyła się aż o 10-groszy, a wynika to głównie z ograniczonej podaży gazu na rynku hurtowym" - poinformowali w piątek eksperci.

Jak prognozuje e-petrol, w najbliższym tygodniu cena 95-oktanowej benzyny na polskich stacjach będzie się wahać między 4,29-4,39 zł/l, oleju napędowego 4,19-4,29 zł/l a dla autogazu 1,89-1,97 zł/l. Eksperci zastrzegają jednak, że obniżki na rynku detalicznym mogą zostać zahamowane przez osłabienie złotówki, co wpłynie na podrożenie paliw na rynku hurtowym.

d326ajm

Spadek cen benzyn w mijającym tygodniu analitycy e-petrol przypisują m.in. słabnącej produkcji przemysłowej w Chinach.

"Spowodowało to zejście cen ropy Brent na londyńskiej giełdzie do poziomu 48 dolarów z wyników przekraczających 50 dolarów. W kolejnych dniach ropa reagowała dość spokojnie na kolejne - niespecjalnie szokujące - doniesienia z gospodarek światowych. Nie zobaczyliśmy rewolucji po wtorkowym wystąpieniu szefowej amerykańskiej rezerwy federalnej, Janet Yellen, która nie powiedziała właściwie nic, co mogłoby zainteresować inwestorów" - zaznaczyli eksperci e-petrol.

Ich zdaniem, w najbliższym czasie ropa nadal oscylować będzie w przedziale 47-49 dolarów za baryłkę, "przynajmniej dopóki nie pojawią się istotne makroekonomiczne impulsy dla inwestorów".

d326ajm

Podziel się opinią

Share
d326ajm
d326ajm