Państwowy bank uruchamia specjalne pożyczki. Dla tych, którzy pomagają uchodźcom
Bank Gospodarstwa Krajowego w porozumieniu z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej startuje ze specjalną formą pożyczki płynnościowej – pożyczką misyjną. Będą mogły z niej skorzystać m.in. organizacje pozarządowe czy spółdzielnie socjalne, które angażują się w pomoc Ukraińcom, uciekającym przed wojną.
Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę do Polski przybyło już ponad 1,9 mln uchodźców - wynika z danych Straży Granicznej z 16 marca. Z kraju przed wojną uciekają kolejne osoby, więc ta liczba będzie się powiększać.
Pożyczka dla organizacji, które pomagają
"W tej sytuacji jako polski bank rozwoju podejmujemy szybkie działania i dostosowujemy nasze rozwiązania do zmieniających się potrzeb. Dlatego w porozumieniu z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej zaproponowaliśmy specjalną formę pożyczki płynnościowej – pożyczkę misyjną, skierowaną do podmiotów ekonomii społecznej, czyli m.in. organizacji pozarządowych, spółdzielni socjalnych (PES)" – tłumaczy cytowana w komunikacie dyrektor Biura Instrumentów Finansowych BGK Aleksandra Kwiatkowska.
Jak wyjaśnia BGK, pożyczka misyjna umożliwia podmiotom ekonomii społecznej pomoc dla osób, które przybyły z Ukrainy (dla tych PES, których charakter działalności jest zbieżny z przedmiotem pomocy objętej pożyczką, np. PES, który prowadzi działalność cateringową, może dostać pożyczkę na wydawanie posiłków) lub utworzenie miejsca pracy dla osób, które przybyły z Ukrainy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nie unikniemy dwucyfrowej inflacji. Niedługo padnie rekord
Środki mogą zostać przeznaczone na sfinansowanie wynagrodzeń pracowników (w tym także składowe należne ZUS, US), pokrycie zobowiązań publiczno-prawnych, spłatę zobowiązań handlowych, pokrycie kosztów użytkowania infrastruktury, zaopatrzenie w towary, półprodukty, pokrycie kosztów administracyjnych, zakup drobnego wyposażenia.
Bank wskazał, że maksymalna wysokość pożyczki to 100 tys. zł (pożyczkobiorca, który korzysta już z pożyczki płynnościowej dla PES może skorzystać dodatkowo z pożyczki misyjnej). Pożyczka nie jest oprocentowana, a okres jej spłaty wynosi do 5 lat. Karencja w spłacie wynosi do 12 miesięcy. Istnieje też możliwość umorzenia 25 proc. wartości pożyczki pod warunkiem jej rozliczenia.
Tragiczne skutki wojny
Rosja rozpętała wojnę w Ukrainie 24 lutego. W wyniku tej agresji zginęły już tysiące cywilów. Według wtorkowych danych ONZ kraj ten opuściły w sumie prawie 3 mln uchodźców (którzy uciekają nie tylko do Polski, ale też do Mołdawii, na Węgry, czy Słowację, a w niewielkiej liczbie również na Białoruś i do Rosji).
Przedłużająca się wojna w Ukrainie może narazić około 90 proc. tamtejszego społeczeństwa na życie w biedzie i ubóstwo finansowe - przekazał w środę Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju. Trwający konflikt może także pogrążyć na lata cały kraj i region w kryzysie - alarmują jego przedstawiciele.
WP Finanse na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski